Üçüz açık hipotezinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of the triple deficit hypothesis on economic growth: Case of Turkey
- Tez No: 554396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ve İktisadi Gelişmeler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 1980'den 2017 tarihine kadar takip eden yıllarda üçüz açık hipotezinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın amacı; üçüz açık hipotezini oluşturan bileşenlerin birbirlerini nasıl etkilediğini bilmek ekonomi içinde oluşan bu açıklar ile mücadele etmek ve bu üçüz açığın ülkenin ekonomik büyümesini de etkilemesi açısından önem taşımasıdır. Çalışmanın ampirik uygulamayı kapsayan son bölümünde yıllık veriler kullanılarak 1980-2017 dönemi üçüz açığı oluşturan bileşenlerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi Vektör Otoregresyon (VAR) model yöntemiyle test edilmiştir. Analiz sonucunda üçüz açık bileşenlerinin ekonomik büyüme üzerinde etkin rolleri olduğu ve en fazla açıklayan değişkenler olduğu görülmüştür. VAR Granger Nedensellik testine göre yapılan analiz sonuçlarına göre ise ithalattan kamu bütçe gideri ve özel tasarruflara doğru tek yönlü bir nedensellik, kamu bütçe gideri ve ihracat arasında çift yönlü nedensellik tespit edilmiştir. Aynı zamanda kamu bütçe giderinden gayri safi yurtiçi hâsıla yani ekonomik büyümeye doğru tek yönlü nedensellik, kamu bütçe gelirinden de ihracat ve kamu bütçe giderine doğru tek yönlü bir nedensellik bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the triple deficit hypothesis on economic growth in Turkey from 1980 to 2017 was investigated. The aim of the study is to know how the components of the triplicate deficit affect each other, to fight this gap in the economy and to make this gap affect the economic growth of the country. In the last section of the study, using the annual data covering empirical application, the effect of components forming the triplicate deficit in 1980-2017 period on economic growth was tested using Vector Autoregression (VAR) model method. As a result of the analysis, triplet deficits components have an active role in economic growth and are the most obvious variables. According to the analysis results made according to Granger causality test, a one-way causality from imports to public budget expenditures and private savings, public budget expenditures and exports between two-way causality has been determined. At the same time, there is one-way causality from public budget expenditure towards gross domestic product economic growth, and one-way causality from public budget income towards export and public budget expenditure.