Lokal düzeyde üniversite sanayi işbirliğinin aile işletmelerinin performansı üzerindeki rolü
The role of university industry cooperation on the performance of family enterprises in local level
  1. Tez No: 554395
  2. Yazar: BİLAL TORKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı lokal bilimsel çalışmaların aynı lokasyonda yer alan aile işletmelerinin performanslarını nasıl etkilediğini ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda araştırmanın iki temel odak noktası bulunmaktadır. Araştırmanın birinci odak noktası, lokal bilimsel çalışmaların aile işletmelerinin örgütsel performanslarını nasıl etkilediğine ilişkin somut tespitler yapmaktır. Araştırmanın ikinci odak noktası ise Türkiye'de akademik alan ile iş hayatı arasındaki makasın açıklık derecesine yönelik bir tespitte bulunmaya yöneliktir. Çalışmanın örneklemini, Sakarya ilinde faaliyet gösteren aile işletmelerinin yönetim kurulu üyeleri oluşturmaktadır. Örneklemde yer alacak katılımcıların belirlenmesinde ise olasılığa dayalı olmayan örnekleme tekniklerinden Kasti (Amaçlı) Örnekleme Tekniği benimsenmiştir. Bu kapsamda, Sakarya ilinde faaliyet gösteren dokuz (9) aile işletmesinin yönetim kurulu üyesiyle mülakat gerçekleştirilmiştir. Örnek olay çalışması deseni ile yürütülen bu çalışmada, nitel araştırmalarda sıklıkla kullanılan veri toplama aracı olan mülakat (görüşme) tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri söz konusu aile işletmelerinin yönetim kurulunda bulunan 9 kişi (yönetici) ile yarı biçimsel mülakat ile toplanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, örneklemde yer alan aile işletmelerinin neredeyse tamamının üniversiteyle olan münasebetlerinde yetersiz olduklarını ortaya koymuştur. Sonuçlar, aile işletmelerinin üniversitelerden kaynak elde edebildiklerini, akademik bilgi elde edebildiklerini ancak durumdan da memnun olmadıklarına işaret etmektedir. Aile işletmelerinin belirlenen performans ölçütlerindeki başarı değerlendirmesine ait sonuçlar ise yoğunluklu olarak üretim ve ar-ge ölçütlerine katkı sağladığını, bunun yanında pazarlama ölçütünün diğer ölçütlere görece ön plana çıktığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how local scientific studies affect the performance of family businesses in the same location. In this context, the research has two focus points. The first focus of the study is to make concrete determinations on how local scientific studies affect the organizational performance of family businesses. The second focal point of the research is to detect and illustrate the gap amongst the academic field and business life in Turkey. The sample of the study consists of the members of the family businesses operating in the Sakarya province. In the determination of the participants, purposive sampling technique was adopted. In this context, interviews were conducted with nine (9) family members operating in Sakarya province. In this study, which is carried out with case study design, interview technique which is frequently used in qualitative research is used. The data of the study was collected by a semi-formal interview with 9 people (director) in the board of directors of the mentioned family businesses. The results of this study revealed that almost all the family businesses in the sample were inadequate in their relations with the university. The results indicate that family businesses can acquire resources from universities, obtain academic information, but are not satisfied with the situation. The results of the success assessment of the family businesses in the determined performance measures showed that they contributed to the production and R & D measures in a dense manner, and that the marketing criterion was relatively more prominent than other measures.