Tamlaşma açısından personel seçimi olgusu
Unifies personnel and promotes team work
  1. Tez No: 554404
  2. Yazar: NURİ ÖZER ERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRAY KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Personel Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İşletmelerde yeni personelin görevlendirilmesini çok boyutlu bir olay olarak düşünmek yerinde olur. İşe almanın örgütsel ve bireysel olduğu kadar toplumsal boyutunu da gözönünde bulundurmakta yarar vardır. Personelin işe alınması önce örgüt için önemlidir. Günümüzde işletmelerin başta gelen sorunlarından birisi, belki de en önemlisi örgütün amaçlarıyla uyumlu çalışabilecek, işletmenin beklenimlerini gerçekleştirebilecek ve işletmedeki iş ve görevleri istenilen düzeyde yerine getirebilecek işgörenlerin görevlendirilmesi zorunluluğudur. Personelin işe alınması olayı bireyler açısından da önemlidir. Bireyler de kendi beklentilerini gerçekleştirebilecekleri, gerek fizyolojik gerekse psikolojik hatta toplumsal gereksinimlerini karşılayabilecekleri bir işte çalışmak istemektedirler. Bireyler; işinde üyesi olduğu işletmenin amaç ve hedeflerini gerçekleştirmeye çalışırken, diğer yandan kendi beklenimlerini de işinden elde etmeyi arzulamaktadırlar. Kısaca birey, işinde örgütsel ve bireysel hedeflerini sağlama eğilimdedir. Günümüzde personelin işe alınması ve yerleştirilmesi çalışmalarına gereken önemin gösterilmemesi durumunda işletmede işlerin türlü şekillerde aksadığı, işletme içi bireysel ilişkilerin istenildiği gibi yürümediği görülmektedir. İşletme yöneticilerinin sık sık yakındıkları konuluların başında gelenlerden birisi de işyerinde her türlü teknik olanakların sağlanmış olmasına, fiziksel koşulların iyi bir düzeyde olmasına rağmen işlerin yine de gereği gibi yürümüyor olmasıdır. Bu uyumsuzluğun nedeni, işgörenlerin işlerine ve işyerine olan uyumsuzluklarıdır. O halde işletmede örgütsel yapıyı en iyi şekilde düzenlemek için işgörenlerin seçimine gereken özeni gösterirken beşeri ilişkilerde özellikle dikkat etmelidir. Çağımızın işletmelerinin iki genel boyutu; teknolojik ve insan gücü boyutlarıdır. Söz konusu bu boyutların birbirlerinden asla bağımsız olarak düşünülmemeleri gerekirken, yakın geçmişe kadar işletmelerin daha bir ilgiyle üzerinde durdukları boyut teknolojik boyut olmuştur. İşletmelerin verimliliklerinin ancak teknolojik gelişmeyle sağlanabileceği düşüncesinden kaynaklanan bu geleneksel yaklaşımın günümüzde de etkin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Oysa uluslararası sosyal, ekonomik, kültürel ilişkilerin yoğunlaşması ve iletişim olanaklarının artması, işletmelerin insan gücünün özellikle nitel düzeyini yükseltilmiş üzerinde daha da ilgiyle durulması gereken konu haline getirmiştir. İşletmelerin gelecekteki çalışmalarını olumlu yönde etkileyecek,bir başka deyimle, işletmelerin gelecekteki durumlarını garantiye alacak öğelerin başında insanın geldiği birçok araştırma ve çalışmayla saptanmasına rağmen, işletmecilerin üzerinde en az durdukları konulardan birisi ; personel seçiminin gereği gibi analiz edilmesi, bilimsel bir sürecin izlenmesi, işe alınacak kişilerin en uygun kişiler olması işin gerekli önlemlerin alınması çalışmalarıdır. Personel yönetiminin giderek önem kazandığı ve geniş boyutlara ulaştığı günümüzde, işe alınacak elemanların seçilmesi ve yerleştirilmesi ayrıca bir önem taşımaktadır. İşletmedeki personelin yalnız çalışma gücünün olması yeterli değildir. Bu personelin aynı zamanda çalışma arzusunun olması da gerekir ve bu çok önemlidir. Personelde çalışma arzusunun doğması; yönetimin, personel menfaat ve gereksinimleriyle işletmenin hedeflerinin bir bütün olarak birleştirilmesindeki yeterliliğe bağlıdır. İşe alınacak bireyin davranışlarının özelliklerinin belirlenmesi, işletmelerin daha iyi çalışabilmelerini sağlamak için gerekli koşulların araştırılması ve bireylerin çalışma ortamlarındaki davranışlarının sistematik bir biçimde incelenmesi de önem kazanmaktadır. Tamlaşma, personeli bütünleştirmeye, el birliği yapmayı ekip çalışmasına ve özendirmeye yöneliktir. İnsan ilişkileri, insanların sırtını okşamak, onları rahata kavuşturmak, onlarla sorunsuz ve hoş yaşamak, ödün vermek, acımak, duygusal davranmak, gereksiz yardıma koşmak, göz yummak değildir. Tamlaşma kavramı doğru algılanmadıkça ve kendi işlevsel amacına dönük uygulandıkça kuruluşların amaçlarını gerçekleştirmelerini imkansızdır. Tamlaşma açısında personel seçimi olgusu dört ana başlık altında incelenmiştir. Birinci bölümde; Örgüt içi tamlaşma ve personel seçimi kavramsal olarak açıklanmakta olup, önemine değilmiştir. İkinci bölümde; İşe girecek bireyi seçen, işletme adına uygulamada bulunan kişiler ile, seçilecek adaya yaklaşım ilişkileri ve olması gereken süreçler tamlaşma açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde; İşletmelerde personel seçecek kişilerin, seçilecek adayların içinde bulunabilecekleri davranışlarını, bireyleri belirli biçimde davranmaya zorlayan etmenleri, bireyler arasındaki farklılıkların anlaşılması, sorunlarını anlamalarına yardımcı olacak teorilere ve işletmede sorumlu olan kişilerin işe başvuran birey hakkında bilinmesinde faydası olacağına inandığım, adayı etkileyen içinde bulunduğu çevre faktörleri işletmelerin mevcut yapısı ve bireyin işletme içi profilindeki yeri. Dördüncü bölümde; En kısa sürede tamlaşma sağlanması için dikkat edilmesi gereken ilkeler de oluşmaktadır. İşe alınacak bireylerin davranışlarının ve onları işe alma kararı verenlerin bu algılayışlarıyla ilgili özelliklerin belirlenmesi, işletmelere daha uyumlu ve tamlaşma eğilimleri kısa sürede kuvvetli personel sağlamada birinci hedef olmaktır.
Özet (Çeviri)
It is appropriate to assess assignment of the new personnel in multiple different aspects. When hiring ,this event is important in organizational and individual level but it is valuable to consider it in social level. Hiring of personnel is important to organizations first. In this day and time the leading and probably the most important problem in organizations; employing someone working towards the organization's goals, meeting business expectations and complete assignments in desired quality. Also personal aspect of employing is important. Individuals desire to work where they can meet with their own expectations and where their physiological, psychological and social needs are met. Individuals; while they try follow aim and responsibilities of their employer organization, they desire to achieve their personal goals. In short individuals tend to follow organizational goals as well as personal goals. Nowadays when employment and positioning of employee's are not given the importance needed there are setbacks in the business and disruptions of personal relations in the organization. One of the leading problems business managers complain about is even with sufficient technical resources and appropriate physical conditions , things do not pan out like they are planned. The reason for this incompatibility is the lack of harmony between worker and workplace. In that case organizational structure should be adjusted such that it shows necessary attention to workers options while it pays attention to humane relations. In our age there are two aspects for organizations; technological and human workforce. Said aspect can not be accounted separately,until the recent past organizations focused on the technological aspect. This traditional attitude of productivity being tied only to technology still exist in organizations. In fact the increase in international social, economical,cultural relations show the importance of work power especially qualitative aspect. Thus workpower gained importance in the organizations. To positively affect future business projects,to rephrase it,to guarantee future of organizations primary aspect is workpower even it is proven by scientific searches,organizations least emphasized aspect is workpower. Personnel selection should be analyzed, scientific methods should be followed and necessary precautions should be taken to find appropriate employee candidates. These days where personnel management gains importance day by day and reached a wide audience, selection of employee candidates ,positioning has extra importance. Workpower of employees are not sufficient by itself. It is crucial for said employees to have desire to work. Occurence of desire to work depends on; management, personal benefits, needs and organizational goals all together. Specification of characteristic behavior of employee candidate should be specified to allow better workflor for organizations Coalescence, unifies personnel and promotes team work. Coalescence is not human relations, comforting others, having perfect relations with others, turning a blind eye nor unnecessary help. Organizations can not achieve their goals until they comprehend coalescence and use it's functional properties. Under personnel selection coalescence has four sections. In the first section; Internal coalescence and personnel selection terms are defined and their importance are highlighted. Second section; Employer,administration for organization and employee candidates norms with procedure while coalescence in mind.In the third section; Emplyee administration for organizations.