Süt azı dişlerine uygulanan iki farklı prefabrike zirkonyum kuronun klinik başarısının ve ebeveyn memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical success and parental satisfaction of two different prefabricated zirconium crowns applied to the primary molar teeth
  1. Tez No: 554440
  2. Yazar: SEZEN İREM BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM SELVİ KUVVETLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; süt azı dişlerinin restorasyonunda kullanılan iki farklı prefabrike zirkonyum kuron (NuSmile® ve EZ-Pedo™/EZCrown™) markasının klinik başarısının karşılaştırılması ve ebeveyn memnuniyetinin değerlendirilmesidir. Kuronlar genel anestezi altında 3-9 yaşlar arasındaki 28 hastanın, 60 adet madde kayıplı birinci veya ikinci süt azı dişine split-mouth tekniği ile uygulanmıştır. Tedaviden 1 hafta, 3, 6 ve 12 ay sonra kontrol randevularında kuronların klinik başarısı, anatomik bütünlük, marjinal uyum, PI ve GI değerlendirilmiştir. Ebeveynlerin kuronlar ile ilgili büyüklük, şekil, renk, fonksiyon, dayanıklılık memnuniyetleri ölçülmüştür. İki prefabrike zirkonyum kuron grubununun anatomik bütünlük, marjinal uyum ve genel başarı dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Kontrol süresi boyunca her iki prefabrike zirkonyum kuron grubunda ölçülen ortalama PI ve GI değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate and compare the clinical success of two different prefabricated zirconium crowns (NuSmile® and EZ-Pedo™/EZCrown™) which are used in the restoration of the decayed primary molars and to investigate the parental satisfaction. Twenty-eight patients between 3-9 years of age were included in the study. Thirty crowns in each group were applied to the first or second molars using split-mouth technique. The clinical success of the crowns was evaluated by anatomical integrity, marginal adaptation, plaque index and gingival index in periodical examinations 1 week, 3, 6 and 12 months after the initial treatment. The parental satisfaction was measured using an questionnaire by taking the size, shape, color, function, durability parameters into account. No statistically significant difference was observed between the anatomical integrity and general success distributions of NuSmile® and EZ-Pedo™/EZCrown™ groups. There were no statistically significant differences between the mean PI and GI values measured in the two prefabricated zirconium crown groups at baseline, 3, 6 and 12-month controls (p> 0.05). PI values of the control group at the baseline, 3-month, 6-month and 12-month were found to be significantly higher than the PI values of the NuSmile® and EZ-Pedo™/EZCrown™ groups (p 0,05). Baseline and 6-month GI values of the control group were significantly lower than the baseline and 6-month GI values of the EZ-Pedo™/EZCrown™ group (p 0.05). No statistically significant difference was observed between the two groups in all parameters in which parental satisfaction was evaluated (p> 0.05). As a result, it is thought that there is no difference between the clinical characteristics and parental satisfaction of two crown brands, both brands have high clinical success and they will take place in the practice of pediatric dentistry over time due to their superior clinical and aesthetic features.