Juvenil sistemik lupus eritematozus hastalarının beslenme durumları ile kardiyovasküler risk faktörleri ve serum adipokin düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional status and cardiovascular risk factors and serum adipokine levels in juvenile systemic lupus erythematosus
  1. Tez No: 554464
  2. Yazar: SİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Sistemik lupus eritematozus (SLE)'ta ateroskleroz, dislipidemi, diyabet, metabolik sendrom ve obezite gibi komplikasyonların önlenmesinde ve tedavisinde beslenmenin önemi büyüktür. Bu çalışma, SLE'li adölesanların beslenme durumları ve diyet örüntüleri ile kardiyovasküler risk faktörleri ve serum adipokin (leptin, adiponektin) düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Romatoloji ünitesinde SLE tanısı ile takip edilen 24 adölesan (vaka) ve 24 sağlıklı adölesan (kontrol) olmak üzere toplam 48 adölesan katılmıştır. Bireylere genel özelliklerini, sağlık durumlarını, besin tüketim sıklıklarını ve antropometrik ölçümlerini değerlendirmeye yönelik anket formu uygulanmış, serum adipokin düzeyleri ve diğer biyokimyasal bulgular (kan lipit profili, D vitamini, B12 ve B6 vitamini, homosistein) için kan örnekleri alınmıştır. KIDMED kalite indeksi uygulanmıştır. Çalışmanın başlangıcında hastalara verilen beslenme önerilerinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla SLE'li bireyler 12 hafta boyunca izlenmiştir. SLE'li bireylerin bel çevresi, beden kütle indeksi (BKİ),toplam yağ yüzdesi (%) ve bel/boy oranı kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olarak bulunmuştur (p0,05). Buna karşın vaka grubundaki bireylerin enerjinin karbonhidrat ve yağlardan gelen oranları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05). Ayrıca vaka grubundaki adölesanların HDL düzeyleri (50,3±13,2 mg/dL) kontrol grubuna (58,6±10,9 mg/dL) göre anlamlı düzeyde düşük, total kolestereol/HDL oranı ise daha yüksek bulunmuştur (vaka:3,2±0,8; kontrol:2,7±0,5 p0,05). Kan lipit düzeylerinde herhangi bir fark görülmezken, serum leptin düzeylerinde artış olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda SLE'li adolesanların beslenme durumları ve diyet örüntüleri ile kardiyovasküler risk faktörleri düzeyleri arasındaki önemli bir ilişki olduğu gösterilmiştir. SLE hastalarında ateroskleroz, dislipidemi, metabolik sendromve obezite gibi komplikasyonların önlenmesinde ve tedavisinde beslenme tedavisi ve eğitimi önemlidir.
Özet (Çeviri)
In systemic lupus erythematosus (SLE), nutritional therapy has a great importance in the prevention and treatment of complications such as atherosclerosis, dyslipidemia, diabetes, metabolic syndrome and obesity. The aim of this study was to determine the relationship between nutritional status with dietary patterns and cardiovascular risk factors with serum adipokine (leptin, adiponectin) levels in adolescents with SLE. A total of 48 adolescents 24 adolescents with SLE (cases) and 24 healthy adolescents (control) were enrolled in the study in Rheumatology Unit of Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children's Hospital. A questionnaire was applied to evaluate the general characteristics, health status, food consumption frequency and anthropometric measurements of the individuals and blood samples were taken for serum adipokine levels and other biochemical findings (blood lipid profile, vitamin D, vitamin B12, B6 and homocysteine). KIDMED quality index was applied. SLE patients were followed up for 12 weeks in order to evaluate the effectiveness of nutrition education given to patients at the beginning of the study. Waist circumference, body mass index (BMI), body fat ratio (%) and waist/height ratio of SLE patients were significantly higher than the control group (p 0.05). On the other hand, carbohydrate and fat energy ratios of the individuals in the case group were found to be significantly higher than the control group (p 0.05). The HDL levels of the adolescents in the case group (50.3 ± 13.2 mg / dL) were significantly lower than the control group (58.6 ± 10.9 mg / dL) and the total cholestereol / HDL ratio was higher (case: 3.2 ± 0.8, control: 2.7 ± 0.5) (p 0.05). There was no difference in blood lipid levels, but there was an increase in serum leptin levels. As a result of this study, it was shown that nutritional status and diet patterns of SLE adolescents had a significant relationship between cardiovascular risk factors. Nutritional therapy and education are important in the prevention and treatment of complications such as atherosclerosis, dyslipidemia, metabolic syndrome and obesity in SLE patients.