Elektrostatik yöntemle güneş panelinin temizlenmesi
Automatic cleaning of powders in photovoltaic panels by using electrostatic card
- Tez No: 667779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında; fotovoltaik panel yüzeyinde biriken tozların etkileri, Şanlıurfa ilinde bulunan bir güneş enerjisi santrali için kirlilik etkileri yazılım kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca panel yüzeyindeki aylık toz verileri ve etkileri elde edilmiştir. Yağmur kaydırıcı etkileri ve sulu temizleme sistemi maliyet bakımından incelenmiştir. Bu veriler dikkate alınarak panel yüzeyinden toz partiküllerinin uzaklaştırılması için elektrostatik panel temizleme yöntemi seçilmiştir. Bu yöntemin çalışması için yüksek gerilim ve 1-5 Hz kare dalga çıkış veren dört kanallı kare dalga sinyal üreten elektronik kart üretilmiştir. Ayrıca panel yüzeyi için geleneksel ve önerilen model olarak ızgara şekilli baskı devreler (PCB'ler) üretilmiştir. Çalışma kapsamında toz temizleme verimlilikleri ve harcanan güç ölçülerek veri seti oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular ile klasik (sulu) panel temizleme yöntemi maliyet bakımından karşılaştırılmıştır. Elektrostatik temizleme yönteminin daha düşük maliyetle su gerektirmeden yüksek verimlilikte gerçekleştirilebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The effects of dust accumulating on the photovoltaic panel surface were analyzed to transmit electrical circuit pollution for a solar power plant located in Şanlıurfa province. In addition, monthly dust data and effects on the panel surface were obtained. Rain repellent effects and wet cleaning system were examined in terms of cost. Considering these data, the electrostatic panel cleaning method has been chosen to remove dust particles from the panel surface. For the operation of this method, an electronic card that produces a square wave signal with four channels with high voltage and 1-5 Hz square wave output was produced. In addition, grid-shaped printed circuits (PCBs) were produced as a traditional and recommended model for the panel surface. Within the scope of the study, a data set was created by measuring the dust cleaning efficiencies and the power consumed. The findings were compared with the conventional (aqueous) panel cleaning method in terms of cost. It has been shown that the electrostatic cleaning method can be carried out at a low cost without requiring water and at high efficiency.