Harran Ovası koşullarında ana ürün olarak üç farklı yerfıstığı (A.hypogaea L.) çeşidinde farklı ekim sıklıklarının verim ve bazı tarımsal karakterlere etkileri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 55456
  2. Yazar: İSHAK HACIKAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİ İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI KOŞULLARINDA ANA ÜRÜN OLARAK ÜÇ FARKLI YERFISTI?I (A. hypogaea L.) ÇEŞİDİNDE FARKLI EKİM SIKLIKLARININ VERİM VE BAZI TARIMSAL KAREKTERLERE ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA İshak HACIKAMİLO?LU. Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı 1995, Sayfa : 28 Harran Ovasında ana ürün koşullarında 1994 yılında 4 ayrı sıra ftrası mesafesi (50 cm, 60 cm, 70 cm ve 80 cm) uygulanarak PI 372317, Virginia. 2' ve NC - 7 Virginia tipi (A. Hypogaea ssp hypogaea var. hypogaea) yerfıstığı çeşitlerinde verim ve verimle ilgili olarak bazı karakterler incelenmiştir. Deneme 3 tekrarlamalı olarak bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuştur. Ana parseller ekim sıklığı, alt parsellere çeşitler yerleştirilmiştir. Araştırmada 100 tohum ağırlığı, bitki başına verim, 100 meyve ağırlığı, meyve iç oranı (%) ve dekara verim gibi özellikler incelenmiştir. Sıra arasına göre dekara verimler 511.92 - 404.94 kg / da arasında değişim göstermiştir. En yüksek verim 50 cm sıra arasında alınırken (51 1.92 kg / da), en düşük verim 60 cm sıra aralığında alınmıştır (404.94 kg / da). Denemede kullanılan çeşitler tohum verimi bakımından farklılık göstermiştir. Dekara en yüksek tohum verimi PI 372317 çeşidinden alınmıştır (480.44 kg / da). En düşük verim ise NC - 7 çeşidinde 'elde edilmiştir (422.26 kg / da). Verim yönünden sıra arası mesafe x çeşit interaksiyonu önemli bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Yerfıstığı, Sıra Arası, Çeşit, Ana Ürün
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON DETERMINING THE IMPORTANT AGRICULTURAL CHARACTERISTICS AND YİELD OF SOME VIRGINIA TYPE PEANUT THREE CULTİVARS AT DIFFERENT ROW SPACING AS MAÎN CROP IN HARRAN PLAIN CONDITIONS İshak HACIKAMİLO?LU Harran University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1995, Page : 28.- - This research was carried out in order to determine the effects of four different row - spacings (50 cm, 60 cm, 70 cm, 80 cm) on yield and some characteristics rel ated to the yield of Virginia Type peanut varieties PI 372317, Virginia 2 and NC - 7 which are main cropped in Şanlıurfa conditions in 1994. Three replications were used in split plot desing. Row - spacing were in the main plots whereas varieties were in subplots. In this study, 100 seed weight, pod yield per plant, 100 pod weight, pod seed ratio and pod yield per decar were tested. Pod yield changed from 51 1.92 kg / da to 404.94 kg / da with respect to row - spacing. The highest pod yield was obsrved in 50 cm row spacing ( 51 1,9 kg / da) where as the lowest pod yield was observed in 60 cm row - spacing (404.94 kg / da). Cultivars usedin the trial varied the pod yield. The highest pod yield was obtained with PI 3723 D cultivars (480.44 kg / da). The lovest pod yield, was obtained with NC - 7 cultivars (422.26 kg /da). The row spacing x variety interaction was sigrificant in pod yield per decar. KEY WORDS : Peanut, Row - Spacing, Cultivars, Main Crop.