Blockchain applications on smart grid: A review
Akıllı şebekelerde blockchain uygulamaları: İnceleme
- Tez No: 554555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Enerji, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, günümüzde kullanılan enerji sistemlerinden, yani yenilenemeyen enerji kaynaklarından üretilen enerji sistemlerinden, elektrik enerjisinin üretiminden tüketimine kadar olan süreçte kullanılan iletim ve dağıtım kanallarından, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile gelişen akıllı şebeke uygulamalarından, bunlara ek olarak bu şebekelerde blockchain teknolojisinin kullanım alanlarından bahsedilmiştir. Blockchain altyapısıyla beraber, elektrik enerjisi pazarında meydana gelecek olan değişiklikler anlatılmıştır. Blockchain ile enerji pazarında; tüketicilerin kendi aralarında enerji alışverişi yapabilecek ve üçüncü parti, merkezi bir yapıya ihtiyaç kalmayacaktır. Bu sebeple enerji dağıtımının ve iletiminin maliyeti azalacaktır. Blockchain teknolojisi, daha ucuz enerji ile oluşacak olan bu markette güvenliği de sağlayacaktır. Bu çalışmada, kriptografi ve hash sistemine dayalı bu güvenlik önlemlerinden de bahsedilmiştir. Ayrıca, Blockchain ve akıllı şebeke sistemi kurulduğunda, marketten çıkan üretici ve tüketicilerin, market fiyatını nasıl etkileyeceği incelenmiştir. Üretici ve tüketicilerin marketten çıktığında, markette oluşacak optimum fiyatı bulmak için Armoni Arama Algoritması kullanılmıştır. Bunlara ek olarak, akıllı ev ve akıllı şebeke uygulamalarının, yakın gelecekte başka teknolojilerle birleşmesi ile beraber, ortaya çıkma ihtimali yükselen yeni inovasyonlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, energy transmission systems that are used from today's energy systems, ie non-renewable energy sources, transmission and distribution channels used in the process from the production of electric energy to consumption, the use of renewable energy sources and the use of smart network applications, in addition to these, the use of blockchain technology in these networks are mentioned. Along with the blockchain subarea, changes in the electricity market are described. In the energy market with Blockchain; consumers will be able to exchange energy between themselves and there will be no need for a third party, centralized structure. Therefore, the cost of energy distribution and transmission will be reduced. Blockchain technology will provide security in this market which will be formed by cheaper energy. In this study, these security measures based on criterion and hash system are mentioned. Furthermore, it is examined how the producers and consumers coming out of the market would affect the market price, when the Blockchain and smart grid systems are installed.Harmony search algorithm is used for to find optimal prices in the market when producers and consumers came out of the market. In addition, smart home and smart network applications are combined with other technologies in the near future, and new innovations are likely to arise