The possibility of theorising the law as a normative social phenomenon: The prior phase and theoretical presuppositions
Hukuku normatif bir sosyal fenomen olarak kuramsallaştırmanın olasılığı: İlkin aşama ve kuramsal varsayımlar
- Tez No: 554554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEHEZKEL BERKOVSKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hukuk felsefesinin metodolojisine dair son yirmi yıldır sürmekte olan tartışmada iki temel görüş olan pozitivizm ve normativism arasında bir açmaz söz konusu. Bunun ötesinde, naturalistler ve hukuk sosyologları tarafından hukuk teorisinin temellerine yönelik bir takım güncel itirazlar mevcut. Bu çalışmada, metodoloji tartışmalarını daha geniş bir sosyal bilim felsefesi konteksti içerisinde ele almayı amaçlayan, hukuk felsefesinin temellerini kuramsal varsayımlar üzerinden analiz eden yeni bir yaklaşım öneriyorum. Mevzubahis analiz, kuramsallaştırmanın bir çalışmanın konusunun vücuda geldiği ilk aşamasını sorgulamaktadır. Bu aşamayı, ilkin aşama olarak adlandırıyorum. Hukuk felsefesinin temellerine yönelik bu sorgulama, Gadamer'in olumlu önyargılar kuramının sonuçları üzerine inşa edilmiştir. Bu yeni sorgulamayı kullanarak hukuk felsefesinin temel sorunlarının, hukukun ayrık normatifliğini savunma çabasından ileri geldiğini ortaya koyuyorum. Normatifliğe Gadamer'den ilham alan bu yaklaşımın, açmazın aşılması ve hukuk teorisine yeniden hareketlilik kazandırmak için anahtar işlevi göreceğini iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
For the last two decades, there has been an impasse between the two main camps of positivism and normativism in the ongoing methodology debate in jurisprudence. Furthermore, there have been recent attacks on the foundations of legal theory by naturalists and legal sociologists. I propose a novel way to analyze the foundations of jurisprudence in terms of theoretical presuppositions in an attempt to situate the methodology debate within the wider context of the philosophy of social science and understanding. The analysis inquires into the initial stage of theorizing where the subject matter of a study is constituted. I call this the prior phase. This foundational inquiry is built on the implications of the Gadamerian positive account of prejudices. By facilitating this novel way, I show that the foundational worries about jurisprudence stem from its central focus on defending the distinct normativity of the law. I argue that a Gadamer-inspired approach to legal normativity is the key to overcome the impasse and bring a livelihood to general jurisprudence.