A study on cybersecurity risks and protections for digital twin applications
Dijital ikiz uygulamaları için siber güvenlik riskleri ve koruma yöntemleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 1003519
  2. Yazar: MİNHAZ MAHMUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Dijital ikiz teknolojisi artık akıllı şebekeleri simüle etmek ve yönetmek için kullanılabilir, ancak bu altyapı varlıkları siber saldırılara karşı ciddi şekilde savunmasızdır. Bu tezde, iki önemli risk olan yanlış veri enjeksiyonu ve veri tahrifi, akıllı bir şebeke sisteminin dijital ikizinde ele alınmaktadır. Amaç, makine öğrenimi-anomali odaklı savunma ve blok zinciri teknolojisinden oluşan bir hibrit savunma sisteminin uygulanması yoluyla dijital ikizin sağlamlığını ve güvenilirliğini artırmaktır. Dijital ikiz, OPAL-RT gerçek zamanlı simülatörü ile donatılmış küçük ölçekli bir fotovoltaik (PV) kaynak ve pil depolama tabanlı akıllı şebeke test ortamının gerçek dünya sensör okumasının örneklenmesiyle oluşturulmuştur. Akıllı şebeke verileriyle, farklı anomali tespit şemaları belirlenmiş ve test edilmiştir ve sonunda, anormal veri modellerini belirlemedeki olağanüstü performansıyla tek sınıf Destek Vektör Makinesi (OCSVM) kullanılmıştır. Bununla birlikte, veri bütünlüğünü ve tahrifat direncini garanti altına alarak, değiştirilemez kayıt ve fikir birliğine dayalı veri doğrulaması sağlamak için izinli bir blok zinciri (Hyperledger Fabric) uygulanmıştır. Genel olarak bu çalışma, makine öğrenimi tabanlı tespit ve blok zinciri tabanlı kayıt tutmanın sinerjisinin, dijital ikiz akıllı şebeke dağıtımlarındaki siber güvenlik risklerini etkili bir şekilde ortadan kaldırabileceğini ve dolayısıyla bu kritik sistemlerin sağlamlığının ve güvenliğinin artırılmasına katkıda bulunabileceğini öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
Digital twin technology can now be used to simulate and manage smart grids, but these infrastructure assets are gravely exposed to Cyber-attacks. In this thesis, two significant risks—false data injection and data tampering—are tackled in a digital twin of a smart grid system. The aim is to enhance robustness and credibility of the digital twin through the application of a hybrid defence system consisting of machine learning-anomaly-driven defence and blockchain technology. The digital twin was created through the instantiation of a real-world sensor reading of a small-scale photovoltaic (PV) source and battery storagebased smart grid testbed equipped with an OPAL-RT real-time simulator. With smart grid data, different anomaly detection schemes were set forth and tested, and eventually, the oneclass Support Vector Machine (OCSVM) was utilized through its outstanding performance in identifying aberrant data patterns. In tandem, a permissioned blockchain (Hyperledger Fabric) was implemented to provide immutable logging and consensus driven data verification, ensuring data integrity and tamper resistance. Overall, this study suggests the synergy of machine learning based detection and blockchain-laden logging may effectively counter cybersecurity risks in digital twin smart grid deployments and therefore contribute to the enhancement Dijital ikiz teknolojisi artık akıllı şebekeleri simüle etmek ve yönetmek için kullanılabilir, ancak bu altyapı varlıkları siber saldırılara karşı ciddi şekilde savunmasızdır. Bu tezde, iki önemli risk olan yanlış veri enjeksiyonu ve veri tahrifi, akıllı bir şebeke sisteminin dijital ikizinde ele alınmaktadır. Amaç, makine öğrenimi-anomali odaklı savunma ve blok zinciri teknolojisinden oluşan bir hibrit savunma sisteminin uygulanması yoluyla dijital ikizin sağlamlığını ve güvenilirliğini artırmaktır. Dijital ikiz, OPAL-RT gerçek zamanlı simülatörü ile donatılmış küçük ölçekli bir fotovoltaik (PV) kaynak ve pil depolama tabanlı akıllı şebeke test ortamının gerçek dünya sensör okumasının örneklenmesiyle oluşturulmuştur. Akıllı şebeke verileriyle, farklı anomali tespit şemaları belirlenmiş ve test edilmiştir ve sonunda, anormal veri modellerini belirlemedeki olağanüstü performansıyla tek sınıf Destek Vektör Makinesi (OCSVM) kullanılmıştır. Bununla birlikte, veri bütünlüğünü ve tahrifat direncini garanti altına alarak, değiştirilemez kayıt ve fikir birliğine dayalı veri doğrulaması sağlamak için izinli bir blok zinciri (Hyperledger Fabric) uygulanmıştır. Genel olarak bu çalışma, makine öğrenimi tabanlı tespit ve blok zinciri tabanlı kayıt tutmanın sinerjisinin, dijital ikiz akıllı şebeke dağıtımlarındaki siber güvenlik risklerini etkili bir şekilde ortadan kaldırabileceğini ve dolayısıyla bu kritik sistemlerin sağlamlığının ve güvenliğinin artırılmasına katkıda bulunabileceğini öne sürüyor.