İdari usul ilkeleri açısından Disiplin Hukuku
Discipline Law in terms of administrative procedure principles
- Tez No: 554556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
“İdari Usul İlkeleri Açısından Disiplin Hukuku”başlıklı çalışmada idari usul kavramı, kavramın amaçları, idari usul alanındaki gelişmeler, idari usul ilkeleri, ilkelerin kavramsal boyutu ve mevzuattaki yeni düzenlemeler ve disiplin hukuku yaptırımları birlikte ele alınarak incelenmiştir. Disiplin konusu başlı başına çok kapsamlı olmakla birlikte incelenen idari usul ilkeleri, yargı kararlarıyla derinleştirilmiştir. Ele alınan konulardan ilk bölümü disiplin hukuku oluşturmaktadır. Oldukça kapsamlı olan bu başlık altındaki incelemede, disiplin kavramı, disiplin suçu, disiplin cezası ve disiplin soruşturması alt başlıklarına yer verilmiştir. İdari usul ilkeleri ile bağlantı kurmaya yetecek kadar genel bilgiler değerlendirilmiş olup, doktrinde tartışmalı konular inceleme dışında bırakılmıştır. İkinci bölümde ise İdari Usul ve İdari Usul İlkeleri yer almaktadır. İdari usul kavramının anlamı, amacı, kapsamı, idari yargılama usulünden farkları ile mevzuatımızdaki idari usul düzenlemeleri oluşturulan diğer alt başlıklardır. Burada usul ilkeleri esas bakımından ve şekil bakımında usul ilkeleri diye sınıflandırmaya tabi tutularak incelenmiştir. Son bölümde ise idari usul ilkelerinin disiplin hukukundaki anlamına ve yargı kararlarına ne şekilde yansıdığına tek tek yer verilerek, açıklanması amaçlanan konu hakkında genel ve özel bilgiler hakkında çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Administrative procedures concept, purposes of the concept, developments on administrative procedures, administrative procedure principles, concept dimensions of the principles and the new regulations on legislation and sanctions of the Discipline Law examined as taken together in the“Discipline Law in terms of Administrative Procedure Principles”entitled study. The matter in hand with regards to Discipline Law is the law no. 657 Public Servants Law. On its own the discipline theme is fairly extensive in common with the examined administrtive procedure principles are deepened in association with jurisdictional decisions. The first chapter to the matters in hand comprises Discipline Law. In the thesis below this fairly extensive topic, discipline concept, discipline crime and discipline investigation subheadings included. General information had been evaluated adequate to establish a connection with Administrative Procedure Principles, contraversial themes had been excluded apart from the thesis. Administrative procedure and administrative procedure principles are in the second chapter. The meaning, purpose, scope, differences from the administrative proceedings of the administrative procedure conception with administrative procedure regulations are the other constituted subheadings. At the conclusion chapter administrative procedure principles meaning in Discipline Law and in which way reflects to jurisditional decisions enumerated, informations examined in general and in private in the matter of the purposed thesis.