Algılanan örgütsel politika ile pozitif psikolojik sermayenin iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve örgütsel sessizlik üzerine etkisi: Afyonkarahisar örneği
The effect of perceived organizational politics and positive psychological capital on job satisfaction, intention to leave and organizational silence: The sample of Afyonkarahisar province
- Tez No: 554558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada algılanan örgütsel politikanın iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve örgütsel sessizlik üzerindeki etkisi ve bu etkide çalışanların pozitif psikolojik sermayelerinin aracı etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemiyle Afyonkarahisar'da kamuda ve özel sektörde 660 çalışana anket uygulanmıştır. Anket sonuçları ilk olarak demografik değişkenlere yönelik bağımsız örnek t testi ve ANOVA testi, daha sonrasında yapısal eşitlik modeli ile SPSS 25 ve AMOS 25 programları kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Kurulan yapısal eşitlik modelinin analizi neticesinde algılanan örgütsel politikanın pozitif psikolojik sermaye, iş tatmini ve örgütsel sessizlik üzerinde negatif; işten ayrılma niyeti üzerinde ise pozitif etkisi tespit edilmiştir. Pozitif psikolojik sermayenin ise örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti üzerinde negatif; iş tatmini üzerinde pozitif etkisi tespit edilmiştir. Bununla birlikte çalışma kapsamında algılanan örgütsel politikanın genel politik davranış, ilerlemek için gerekeni yapmak ve ücret ve terfi politikaları alt boyutlarının, pozitif psikolojik sermayenin özyeterlilik, umut, iyimserlik ve dayanıklılık alt boyutları; örgütsel sessizliğin kabullenici sessizlik, korunmacı sessizlik ve korumacı sessizlik alt boyutları; iş tatmini; işten ayrılma niyeti üzerindeki etkileri incelenmiş ve alt boyutlara yönelik tespit edilen bulgular yorumlanmıştır. Ayrıca pozitif psikolojik sermayenin ve alt boyutlarının örgütsel politikanın iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve örgütsel sessizlik üzerindeki etkide kısmi aracılık rolü tespit edilmiştir. Yani algılanan örgütsel politikanın iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve örgütsel sessizlik üzerindeki olumsuz etkilerini çalışanların pozitif psikolojik sermayelerinin kısmen azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research focused on the effect of perceived organizational politics on job satisfaction, intention to leave and organizational silence, and the mediating effect of employees' positive psychological capital with the above mentioned effect. A survey was carried out to collect data with convenience sampling method which was applied in Afyonkarahisar province to 660 employees from both the state and private sector. The demographic variables in survey results were first interpreted through independent sample t-test and ANOVA; later they were interpreted through structural equation modeling with using SPSS 25 and AMOS 25. As a result of structural equation modeling, it was found out that while perceived organizational politics were seem to have negative effects on positive psychological capital, job satisfaction and organizational silence, they were seem to have positive effects on intention to leave. Then, while positive psychological capital was found to have negative effects on organizational silence and intention to leave, it was discovered to have positive effects on job satisfaction. Besides, within the scope of the study, the effects of perceived organizational politics' sub-dimensions, like general political behavior, going along to get ahead, pay and promotion policies; on positive psychological capital, and its sub-dimensions, like self-efficacy, hope, optimism and resiliency; on organizational silence and its sub-dimensions, like acquiescent silence, defensive silence, pro-social silence, and on job satisfaction and intention to leave were studied and the results about sub-dimensions were interpreted. Moreover, the partial mediating effect of positive psychological capital and its sub-dimensions were observed on the effects of perceived organizational politics on job satisfaction, intention to leave and organizational silence. In brief, it was found out that positive psychological capital lower the negative effects of perceived