The paradox of horror or the value of negative aesthetic experiences
Korku paradoksu veya olumsuz estetik deneyimlerin değeri
- Tez No: 554559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANDRINE BERGES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
David Hume (1982) Trajedi Üzerine'de seyircilerin rahatsız edici duygulardan zevk almalarının nasıl mümkün olduğu sorusunu sorar. Tezim trajedi paradoksuyla aynı estetik kaygıyı ortaya çıkaran ve onun çağdaş versiyonu olan korku paradoksunu ele alıyor. Korku paradoksunun gündeme getirdiği soru şu şekildedir: normal hayatta kaçınacağımız korku sanatı deneyimlerini deneyimlemekten neden zevk alıyoruz? Paradoksun nedenini, korku hikayelerinin iğrenç ve korkutucu bir yaratığın varlığını kanıtlamak ya da eğer insanların genel olarak olumsuz duygulardan hoşlanmayacağı anlayışı olursa bazı insanların olumsuz duygulardan hoşlanabileceği şeklinde açıklayan bazı cevaplar vardır. Ancak bu tezde farklı bir bakış açısı öneriyorum. Korku sanatından estetik olarak zevk almamızın zengin açıklamasının, insanın duygusal gelişimini hesaba katması gerektiğini savunuyorum. Yani, ahlaki eğitimimizin önemli bir parçası olan ve başkalarına karşı sahip olduğumuz sempati kapasitesi korku filmleri izleyerek ya da korku romanları okuyarak şekillenebilir ve gelişebilir. Tezim, 18. Yüzyıl filozoflarının trajedi paradoksuna ilişkin sempati konusundaki argümanlarına odaklanmaktadır. Sempatinin, trajedi paradoksunu çözmemize yardımcı olup olmadığını belirledikten sonra, Mary Shelley'nin (2013) Frankenstein'ını örnek olarak kullanarak, sempati kavramını korku paradoksuna uygulayacağım.
Özet (Çeviri)
David Hume (1982) in Of Tragedy asks the question that how is it possible for audiences to get pleasure from disagreeable emotions? My dissertation addresses the contemporary version of the paradox of tragedy that raises the same aesthetic concern, that is, the paradox of horror. The question raised by the paradox of horror as follows: why do we like to experience horror art experiences we would normally avoid in real life? There are some replies to the paradox which explain the reason why in such a way that horror stories are about proving the existence of a monster that is disgusting and terrifying or some people can enjoy negative emotions if there is an understanding that people do not in general like negative emotions. In this dissertation, however, I offer a different standpoint. I argue that a rich account of our aesthetic enjoyment of horror art must take human emotional development into account. That is, the capacity for sympathy, which is an important part of our moral education, we have for others can be shaped and so developed by reading and watching tragedies. My dissertation focuses on 18th-century philosophers' arguments on sympathy with regards to the paradox of tragedy. After establishing whether sympathy helps us solve the paradox of tragedy, I apply the notion of sympathy to the paradox of horror by using Mary Shelley's Frankenstein as an example.