Harran Ovası koşullarında farklı ayçiçeği (helianthus annus l.) çeşitlerinin verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 57924
  2. Yazar: HACI KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ATİLLA GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI KOŞULLARINDA AYÇÎÇE?Î ( Heüanthus annuus L. ) ÇEŞİTLERİNİN VERİM VE VERİM UNSURLARINA ETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hacı Kılıç Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 42 Bu araştırma Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme arazisinde en uygun ayçiçeği çeşidini belirlemek amacıyla 1995 yılı ana ürün yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokan deneme desenine göre üç tekrarlamak olarak kurulmuştur. Araştırmada 11 ayçiçeği çeşidi ( IS. 3330, Pioneer 6431, Basagene ST. 1 15, V. 8931, TR. 3628, Pioneer - 3628 Edirne - 87, Pioneer. 6480, TR - 80, TR - 129, TR - 259 ) kullanılmıştır. Çalışmada, tane verirrüerinin 288 kg/da. ile 348 kg/da.; yağ oranlarının ise % 36.54 ile % 45.37 arasında, değiştiği saptanmıştır. Tane verimi yönünde 8 ayçiçeği çeşidi; yağ oram yönünden TR - 259, IS - 3330 ve V. 8931 çeşitleri dikkati çekmektedirler. ANAHTAR KELİMELER : Harran Ovası, Ayçiçeği, Çeşit, Tane Verimi, Yağ Oranı. /
Özet (Çeviri)
// ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON EFFECTS OF DIFFERENT SUNFLOWER CULTIVARS ON YIELD AND YIELD COMPONENTS UNDER THE CONDITIONS IN HARRAN PLAIN. Hacı KILIÇ Harran University Graduate school of Natural and Applied Sciences Departmant of Field Crops. 1996, Page : 42 This study was carried out to determine the most appropriate sunflower cultivars, at the trial field of faculty of Agriculture of Harran University, on main crop season 1995. It was established as randomized blocak design with tree replications. Eleven sunflower cultivars ( IS. 3330, Pioneer 6431, Basagene ST. 115, V. 8931, TR. 3628, Pioneer - 3628, Edirne - 87, Pioneer. 6480, TR - 80, TR - 129, TR - 259 ) was used an plant materials. It was determined that, grain yields ehenged betmeen 288 kg / da and 348 kg/ da asfor oil rates, they changed between 36.54 % and 45.37 %, in this study, lu respect of grain yield 8 sunflower cultivers, and asîto oil rate cultivars TR - 259, IS - 3330, and V - 8931 are iuteresting. KEY WORDS : Harran Plain, Sunflower, Cultivar, Grain yield, oil rate.