İbnu'r-Rif'a, hayatı ve eserleri
Ibna'r-Ri̇f'a, life and works
- Tez No: 554560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Memlûklu Devleti'nin kuruluş yıllarına tekabül eden dönemde Mısır'da yaşayan İbnu'r-Rif'a, fıkhî yönüyle temayüz ettiği için 'Fakîh' adıyla lakaplanmıştır. Yaşadığı dönemde Şâfi'î mezhebinde otorite kabul edilen şahsiyetlerden biri olan İbnu'r-Rif'a'nın eserlerinin her biri incelemeye değerdir. İbnu'r-Rif'a'nın eserlerinden dördü, yazma eser kütüphanelerinin tozlu raflarından gün yüzüne çıkarılmayı beklemektedir. Araştırmamız esnasında elde mevcut olan eserlerinin yanısıra bu yazma eserlerden de istifade etmeye çalışarak İbnu'r-Rif'a'nın hayatı, eserleri ve ilmî kişiliğini ortaya koymaya çalıştık. Araştırmamız bir giriş, iki bölüm, sonuç ve kaynakçadan meydana gelmektedir. Birinci bölümde, İbnu'r-Rif'a'nın yaşadığı dönem olan Memlûklu Devleti hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra İbnu'r-Rif'a'nın hayatı ve eserleriyle beraber onu etkileyen şahsiyetleri, yetiştirdiği öğrencilerini ve onunla ilgili yapılan çalışmaları ele aldık. İbnu'r-Rif'a'nın ilmî kişiliğine ve bazı fetvalarına yer verdik. İkinci bölümde, İbnu'r-Rif'a'nın eserlerini ele aldık. Anahtar Kelimeler İbnu'r-Rif'a, fıkıh, Kifâyetu'n-Nebih, muhtesip, el-Matlab, ölçü, en-Nefais fî Hedmi'l-Kenais
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our research, we studied the life, works and scientific personality of Fakîh Ibna'r-Rif'a. In the period corresponding to the establishment years of the Mameluke State, he was nicknamed 'Fakîh' because he had depicted Ibna'r-Rif'a in Egypt with his fiqh. The life and works of Ibna'r-Rif'a, who was one of the individuals who were accepted as an authority in the Shafi'i sect during his lifetime, have never been the subject of an academic study as a whole. Four of the works of Ibna'r-Rif'a eseraındans works, each of which is worthy of examination, are waiting to be liberated from the dusty shelves of manuscript libraries. In addition to the works that are available during our research, we tried to make use of these writings and tried to reveal the life, works and scientific personality of Ibna'r-Rif'a. Our research consists of an introduction, two sections, results and bibliography. In the first part, after giving a brief information about the Mamlûklu state, which was the period of Ibna'r-Rif'a, We studied Ibna'r-Rif'a's life. After we worked the Ibna'r-Rif'a's personalities and we We investigated that affected him and the students he raised, and we searched the studies made about him. We have placed Ibna'r-Rif'a's scientific personality and some of his fetishes. In the second chapter, I reviewed his books the works of Ibna'r-Rif'a. Keywords Ibna'r-Rif'a, fıqh, Kifâyatu'n-Nabîh, muhtasib, Matlab, measure, Nefais fî Hedmi'l-Kenais