II. Abbasi Asrı'nda edebi çevre (232-334/847-945)
The Literary environment in the 2nd Abbasid period
- Tez No: 109341
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SAVRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ II. ABBASÎ ASRI'NDA EDEBÎ ÇEVRE Sait UYLAŞ Danışman : Prof. Dr. Ahmet SAVRAN 2001-Sayfa:315 Jüri: Prof. Dr. Ahmet SAVRAN Uygarlık tarihinde Abbasî devletinin, ihtişamı ve İslâm dünyasına getirdiği yenilikler itibariyle hatırı sayılır bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Medeniyetin her alanında kendini gösteren bu yenilikler, edebî alanda da varlığını hissettirmiş ve içinde barındırdığı kültür mozaiğinin etkisiyle bu alanda önemli simaların yetişme sine önayak olmuştur. Bu çalışmaya konu olan II. Abbasî Asrı ise yetiştirmiş ol duğu edip, şâir, dilci ve tenkitçilerle, Arap edebiyatı dünyasının en önemli evrele rinden birini oluşturmaktadır. Zira bu alanda isim yapmış olan el-Câhiz, İbn Kuteybe, İbn Dureyd, el-Muberred gibi edip ve dilcilerin, Kudame b. Ca'fer, İbn Tabâ^abâ el-'Alevî gibi edebî tenkitçilerin, el-Buhturî, İbnu'l-Mu'tezz, İbnu'r-Rûmî gibi şâirlerin ve daha birçok şahsiyetin getirdikleri yenilikler ve edebiyat dünyasına kazandırdıkları şeyler itibariyle ya ilk ya da reform niteliğinde bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan II. Abbasî Asrı 'nda Edebî Çevre olarak isimlendirdiğimiz bu çalışmada, Giriş bölümünden sonra Şiir, Nesir, Dil Çalışmaları ve Edebî Tenkit bö lümleri içinde dönemin özelliklerinin yansıtılması hedeflenmiş, özellikle şiir üzerinde bu yeni medeniyetin etkisiyle meydana gelen değişiklikler ele alınmıştır. Ayrıca bu döneme kadar sürekli olarak şiirin gerisinde kalan nesrin bu dönemden itibaren ne redeyse onunla boy ölçüşür bir potansiyele ulaştığı, hatta çeviri mantığındaki yeni anlayış ve edebî yetenekleri mükemmel olan katiplerin yetişmesiyle, birçok alanda şiiri geride bıraktığı görülmektedir. Dil, edebî tenkit ve belagat alanlarında devam eden çalışmalar, bu sahalardaki üslup ve kuralların daha net bir biçimde belirlenmesi ile yerli yerine oturmuş ve bu bakımdan özellikle edebî tenkit ve belagat, bu dö nemde başlı başına bir ilim dalı olarak algılanır olmuştur. Gramer çalışmalarına ba kıldığında ise nahiv ekollerinin devam etmesinin yanında özellikle sarf alanında müstakil eserlerin yazılması, bu sahada da bir takım yeniliklerin var olduğunun göstergesidir. Sonuç itibariyle I. Abbasî Asrı'nda başlayan yeni medeniyetin etkisinin II. Abbasî Asrı'nda daha net bir şekilde tezahür ettiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS THE LITERARY ENVIRONMENT IN THE 2nd ABBASID PERIOD Sait UYLAŞ Supervisor: Prof Dr. Ahmet SAVRAN 2001- Page: 315 Jury: Prof. Dr. Ahmet SAVRAN Abbasids have a remarkable place in the history civilization with their glorious position and their reforms in the Islamic world. Besides other fields of civilization, these reforms also affected literature and, with the affect of cultural mosaic of Abbasids, caused the emergence of important literary figures. 2nd Abbasid period, which is the subject of our study, is one of the most important periods of Arabic literature with its writers, poets, linguists and critics. It is well- known that the linguists and authors such as el-Câhiz, İbn Kuteybe, İbn Dureyd, el- Muberred, critics like Kudame and poets like el-Buhturî, İbnu'l-Mu'tezz, İbnu'r- Rûmî have all an important reformist place and a pioneering role in Arabic literature. In this study we have aimed at reflecting the features of the 2nd Abbasid period, after an introductory chapter, in four main chapters under the titles of Poetry, Prose, Linguistic Studies and Literary Criticism and at searching especially the changes in poetry that occurred with the effect of this new civilization. Besides this, it is also observed that, prose, which had always lagged behind poetry, reached a point to challenge if in this period and, with the emergence of good writers who had excellent literary talents and, new perspectives in translation, it overtook poetry in many aspects. Ongoing research on the fields of language, literary criticism and rhetoric caused a clear determination of styles and rules in this period and accordingly literary criticism and rhetoric in particular started to be conceived as chief branches of learning. As for grammar, it can be noted that, parallel to continuation of the studies of syntax, works specific to morphology were produced, indicating that there were some innovations in this field. As a result it is possible to say that the influence of new civilizations, started in the 1st Abbasid Period, was felt more overtly in the 2nd Abbasid period.