İbnu'r-Rumi as a satirical post
Hicviye şairi olarak İbnu'r-Rumi
  1. Tez No: 81632
  2. Yazar: ŞİRİN ABDULLAH CASİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FARUK TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Abbasi Dönemi'nin önemli şairlerinden biri olan İbnu'r Rumi'nin hiciv türü şiirleri incelenmiştir. Bu bağlamda, şairin iç dünyası, karakteri, kişiliği ve yaşadığı ortam irdelenmiş ve bunlarm hicviyelere olan etkisi ortaya konmuştur. Açıkça görülmüştür ki, şair, bir arada yaşadığı insanlardan ve şahit olduğu olaylardan etkilenmiş ve zaman zaman bir silah ya da savunma aracı olarak hicve başvurmuştur. Çalışmamızın I. Bölümünde İbnu'r- Rumi'nin hayatı ve kişiliğinin yanısıra şiirlerinde yer verdiği konulara da değinilmiştir. Bunlar, mersiye, gazel, vasf, medih gibi klasik konulardır. 2. Bölümde, hicviyeler iki alt başlık altında ele alınmıştır: Güldürü ve şaka dolu sözlerle dolu olan eğlenceli hicviyeler; kin ve nefret, küfür ve kaba sözlerle dolu olan kasvetli hicviyeler. Şair, düşmanı yada sevmediği kişilerin yanısıra, toplumda eleştirilen ve hoş karşılanmayan tutum, davranış ve alışkanlıkları da vermektedir. 3. Ve son bölümde, İbnu'r- Rumi'nin hicviyeleri ile genellikle çağdaşı olan bazı şairlerin hicviyeleri arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. İbnu'r- Rumi, mersiyelerinde kendine has bir üslup oluşturmuş, basit, anlaşılabilir sözcükler kullanılmıştır. Güldürücü ve eğlenceli hicviyelerinde, Di'bil el-Huza'i hatırlatmaktadır. Divanında hicviyelerin sayıca çok olması, onun iyi niyetli bir insan olmasma ve çevresinde gördüğü kötülüklere, zulme karşı sessiz kalamamasına bağlıdır. Buna bağlı olarak, tepkisini ortaya koyarken gösterdiği sadeliği, saflığı ve kurnaz olmaması, onun, çağdaşı diğer şairler gibi ün kazanamayıp gölgede kalmasına sebep olmuştur. Tepki gösterip hicviye söylemesine bir sebep de, toplumdaki çözülmeye karşılık kendisini sorumlu hissetmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Satirical poems of îbnu'r Rumi, one of the important poets of Abbaside era, have been studied in this work. In this connection, poet's inner world, personality and living condition have been examined and their effect on his satirical poems has been revealed. It has been clearly seen that the poet was affected by people close to him and events that he witnessed, and occasionally he resorted to satire as a gun or a means of defense. In the Chapter -I of our study, besides the life and personality of îbnu'r Rumi, topics in his poems have been also treated. These are classic subjects such as elegy, love poem, description (wasf), eulogy, etc. In the Chapter -2 satirical poems have been studied under two sub-titles: joyful satirical poems full of comic and joking words; gloomy satirical poems filled with hatred and loathing, bad language and vulgar words. The poet has satirized also attitude, behavior and customs which were criticized and unapproved in society, alongside his enemy or persons whom he did not like. Finally in Chapter-3 a comparison has been made between satirical poems of îbnu'r Rumi and satirical poems of a number of poets who were generally his contemporaries. îbnu'r Rumi has created a peculiar style where he used simple, intelligible words. In his comic and joyful satirical poems he has reminded of Di'bil el-Huza'i. The excessive number of satirical poems in his Diwan shows his goodwill, and his inability to remain silent against evil and torture witnessed around him. Eventually, the simplicity and the sincerity seen in his reaction is the reason why he is not as popular as his contemporaries.