Destinasyonların bir turistik ürün olarak değerlendirilmesi: Ezine örneği
Evaluating tourism destinations as a touristic product: A research on Ezine district
  1. Tez No: 554566
  2. Yazar: VAHİT OĞUZ KİPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, turistik ürün arzı planlaması ve destinasyon planlama bakış açıları birleştirilerek oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, destinasyon yönetimi ve turistik ürün arzı konularında geniş bir kavramsal çerçeve analizi yapılmış, ilgili alanyazın detaylıca taranmıştır. Tezin amacı, hedefleri ve sonuçları doğrultusunda, bunlardan ayrılmamak kaydıyla, bahsi geçen kuramsal altyapı, tezin ikinci bölümünde aktarılmıştır. Tezin amaçları ve hedefleri doğrultusunda, yorumlayıcı paradigma ekseninde, nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında mülakat, gözlem ve arşiv-doküman tarama teknikleri kullanılmıştır. Bulgular, kuramsal çerçeveye uygun olarak betimsel olarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma tümevarım yaklaşımı ile oluşturulmuş herhangi bir hipotez test edilmemiştir. Araştırmanın sonucunda, Ezine ilçesinin turistik ürün envanteri ortaya çıkarılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, Ezine destinasyonu için turizm politikaları ve destinasyon planlaması oluşturmaya yönelik bir temel oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is developed by combining the view of tourism supply planning and the view of destination planning perspectives. In this context, literature about tourism supply and destination management was deeply scanned and analyzed. According to aim of the thesis and results, the related literature concept was explained in second chapter in details following the lead of aim and results. According to aim of the thesis, qualitative research methods were used in the contect of interpretative paradigm. Semi-structured and non-structured interviews, participant and non-participant observation and archive-document scanning methods were used to gather datas. Findings were analyzed descriptively and subjectivly in the context of theoretical framework. The research was built by induction perspective and no hypothesis was tested. By the result and findings of the research, touristic supply inventory of Ezine was found out. With the lead of those findings, a foundation was established to set up tourism policies and destination planning models for Ezine destination.