Çağdaş Türk resim sanatında Ekrem Kahraman'ın yeri
The place of Ekrem Kahraman in contemporary Turkish art
- Tez No: 554583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERYAL BEYKAL ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmada Çağdaş Türk resim sanatçılarından Ekrem Kahraman'ın Çağdaş Türk resim sanatındaki yeri, eserleri ve yazıları ile Çağdaş Türk resim sanatına katkıları incelenmeye çalışılmıştır. Çağdaş Türk Resim Sanatının önemli isimlerinden olan Ekrem Kahraman'ın Çağdaş Türk Resmine ve bu bağlamda eserleri ve yazıları ile sanat eğitimine katkılarını araştırmak, bu katkıları tespit edip belgelemek ve bu konuda kaynak oluştumak, araştırmanın amacıdır. Bu araştırma monografik bir çalışma olmakla birlikte, tarama (survey) modelinde betimsel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Ekrem Kahraman ile ilgili literatür taranarak, gerekli bilgiler elde edilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda nitel bir çalışma olup, Ekrem Kahraman ile bizzat görüşülmüş, önceden hazırlanmış sorular yöneltilmiş, alınan cevaplar doğrultusunda sanatçı ve sanatı hakkında bilgiler elde edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca sanatçının eserlerinden örnekler seçilerek bu eserler üzerinde konuşularak Çağdaş Türk Resim sanatına ve bir sanatçı olarak fikir ve düşünceleri ile sanat eğitimine katkıları araştırılmıştır. Bu çalışmanın hazırlanışında yararlanılan kaynakların uzunluğu nedeni ile kaynaklar tam metin olarak kullanılmamış, başlıklar ve bu başlıklar altında yer alan yazılardan bölümler alınarak Ekrem Kahraman tanıtılmaya çalışılmıştır. Tezin hazırlanışında kullanılan kaynakların seçilmesinde, Ekrem Kahraman'a ait çeşitli yazılardan ve onun hakkında yazılanlardan; sanat, sanatçı ve sanat eğitimi üzerine yazılmış olanlar, Ekrem Kahraman ile görüşülerek belirlenmiştir. Tezin hazırlanışı sırasında Ekrem Kahraman'ın yayınladığı, hakkında yayınlanan yazılardan ve Ekrem Kahraman'ın kişisel arşivinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Ekrem Kahraman's -one of the master painters of the Contemporary Turkish Painting Art- place in the Contemporary Turkish Painting Art was examined through his works and writings. To search Ekrem Kahraman's -one of the most important figures of the Contemporary Turkish Painting Art- contribution to the Contemporary Turkish Painting Art and art education, to detect this contribution, to document, and to provide source about this topic is the purpose of this research. Being a monographic work, this research is prepared with the usage of scanning (survey) model's descriptive researching method. By scanning the sources about Ekrem Kahraman, essential information was gathered. At the same time, this research is a qulitative study and over the course of writing, Ekrem Kahraman was visited in person and was asked pre prepared questions. In accordance with his answers, information was tried to be gathered about the artist and his art. Also, by choosing samples from his works and discussing about these samples, his contribution to the Contemporary Turkish Painting Art and art education as an artist was tried to be presented. Due to the length of the sources used in the preparation of this work, sources were not used as full text. Titles and the sections under those were taken to introduce Ekrem Kahraman. In the selection of the sources used in the preparation of the thesis, various writings belonging to Ekrem Kahraman and those written about him are; art, artist and art education are determined by interviewing with Ekrem Kahraman. During the preparation of the thesis, the articles published by Ekrem Kahraman and the personal archives of Ekrem Kahraman were used.