Prenatal psikososyal profilin postpartum annelik görevleri ve yenidoğan bakımı ile ilişkisi
Relationship of the prenatal psychosocial profile with postpartum maternity duties and newborn care
- Tez No: 554606
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma prenatal psikososyal profilin postpartum annelik görevleri ve yenidoğan bakımı ile ilişkisini belirlemek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı tipte planlandı. Araştırma İstanbul'da bir aile sağlığı merkezinde Haziran 2017- Mart 2018 tarihleri arasında araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan 154 gebe ile gerçekleştirildi.Gebelerin iletişim bilgileri alınarak postpartum dönemde telefon ile görüşme yapılacağı açıklandı. Postpartum 6.-10. haftalar arasında ikinci görüşme gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Prenatal Psikososyal Profil'i (PPP) değerlendirme aracı, Postpartum Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ)'nin“Annelik Görevleriyle Başa Çıkmada Güce Güvenme”ile“Annelik ve Yenidoğan Bakımından Memnunluk”alt boyutları kullanıldı. Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının 28,73±5,22 olduğu, %58,4'ünün sekiz yıl üzerinde eğitim aldığı, %60,4'ünün çalışmadığı saptandı. Gebelerin %66,3'ünün üçüncütrimesterde olduğu ve %64,3'ünün sağlık durumunu iyi olarak değerlendirdiği belirlendi. Gebelerin PPP alt boyutlarından aldıkları puana göre; stres düzeylerinin düşük (16,16±4,24), eşlerinden gördüğü sosyal desteğin yüksek (55,32±12,07), yakın çevrelerinden gördüğü sosyal desteğin yüksek (53,52±12,40) ve benlik saygılarının orta düzeyde (23,93±2,78) olduğu saptandı. Katılımcıların doğum sonu dönemde annelik görevleriyle başa çıkma gücüne güvenme (19,61±5,30) ile annelik ve yenidoğanın bakımından memnuniyetlerinin (15,82±3,31) yüksek olduğu bulundu.Kadınların PPP alt boyutları olan stres, sosyal destek-eş/çevre ve benlik saygısından aldıkları ortalama puan ile PKDÖ'nin“Annelik Görevleriyle Başa Çıkmada Güce Güvenme”ile“Annelik ve Yenidoğan Bakımından Memnunluk”alt boyut puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was designed as a descriptive and correlational study to determine the relationship of the prenatal psychosocial profile with postpartum maternity duties and newborn care. The study was carried out with 154 pregnant women who met the inclusion criteria in a family health center in Istanbul between June 2017 and March 2018.The contact details of pregnant women were obtained and they were informed to be interviewed by phone in the postpartum period. The second interview was conducted between postpartum weeks 6 and 10. The Descriptive Information Form, Prenatal Psychosocial Profile (PPP) Scale, and the sub-dimensions of“mother's confidence in her ability to cope with the tasks of motherhood”and“mother's satisfaction with motherhood and infant care”of the Postpartum Self-Evaluation Questionnaire (PSEQ) were used in the data collection. It was determined that the average age of the pregnant women participating in the study was 28.73±5.22 years, 58.4% of them received education over eight years and 60.4% of them were unemployed. It was determined that 66.3% of the pregnant women were in the third trimester and 64.3% of them evaluated their health status as good. According to the scores obtained from the sub-dimensions of the PPP, it was determined that pregnant women had low stress levels (16.16±4.24), high social support from their husbands (55.32±12.07), high social support from their immediate surroundings (53.52±12.40), and moderate self-respect (23.93±2.78). Participants' relying on power in coping with maternity duties in the postpartum period (19.61±5.30) and satisfaction with maternity and newborn care were found to be high. It was determined that there was no significant relationship between the average score obtained by women from stress, social support-spouse/environment, and self-esteem, which are the sub-dimensions of the PPP, and the PSEQ's“ Relying on Power in Coping with Maternity Duties”and“Satisfaction with Maternity and Newborn Care”sub-dimensions score averages.