Bireysel kariyer planlaması, kişisel faktörler ve iş memnuniyeti: Kadın polisler üzerinde bir uygulama
Individual career planning, personal factors and job satisfaction: An application on women policemen
  1. Tez No: 554605
  2. Yazar: ASLI ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Örgütlerin rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri nitelikli çalışanlara sahip olmasına bağlıdır. Nitelikli çalışanlar, kişisel özelliklerini iyi bilen ve kendisine en uygun işin ne olduğunu tespit edip bu doğrultuda kariyer planlaması yapan bireylerdir. Kendisine en uygun işi ve kariyer planlaması yapan bireylerin iş tatminleri de yüksek olmaktadır. Bu nedenle kişilik özellikleri, kariyer planlaması ve iş tatmini arasında ilişki bulunduğu görülmektedir. Bu araştırmada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan Kadın Polislerin kişilik özelliklerinin kariyer planlamalarına olan etkileri ve kariyer planlamalarının iş tatminleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde farklı bölümlerde çalışan 110 kadın polis katılmış olup, katılımcılardan toplanan nicel veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Kişilik özelliklerini iyi tanıyan bireylerin kariyer planlamalarını doğru yaptıkları ve istedikleri işte çalışmalarının iş tatminlerini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerinin kariyer planlama üzerinde etkisinin olduğu, demografik özelliklerin polislerin genel memnuniyetlerini etkilediği, polislerin kişisel özellikleri ile kariyer planlama arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, kişisel özelliklerin genel, iç ve dış memnuniyete etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organisations need to have qualified employees in order to gain competitive advantage. Qualified employees are individuals who are well aware of their personal characteristics and who determine what the most appropriate job is and make career planning accordingly. The job satisfaction of the individuals who do the most appropriate job and career planning is also high. Therefore, there is a relationship between personality traits, career planning and job satisfaction. In this thesis, the effects of female policemen working in the Istanbul Police Department on Career Planning and the impact of career planning on job satisfaction were investigated. 110 female policemen participated in the study and quantitative data collected from the participants were analyzed statistically. It has been determined that individuals who are well aware of their personality traits are making career planning right and that their work has a positive effect on job satisfaction. It was determined that the demographic characteristics of the participants had an impact on career planning, that the demographic characteristics had an impact on the general satisfaction of the policemen, that the police had a meaningful relationship between personal characteristics and career planning, and that the personal characteristics had an impact on general, internal and external satisfaction.