Yalın hastane yönetiminin hasta bekleme sürecine etkisi
The effect of lean hospital management on patient waiting process
  1. Tez No: 554607
  2. Yazar: FATİH TEMÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sağlık sisteminin en önemli konusu olan hastaneler her geçen gün sayısı ve önemi daha da artmaktadır. Günümüz teknolojilerinin hızlı geliştirme göstermesi ve artan rekabet ortamı hastaneleri sürekli iyileştirmeye ve geliştirmeye zorunlu kılmaktadır. Hastaneler hastalara değer katan faaliyetleri hastaların taleplerine göre her zaman verememekte ve ihtiyaç duyulan zamanda sağlık hizmeti verilmediğinde de hastalar çok fazla beklemek zorunda kalmaktadır. Bunların nedenlerinin başında da israf ve artan maliyetler gelmektedir. Bu durumda hastaneler artan maliyetlere ve israfa karşı önlemler almak zorunda kalmaktadır. İşte burada hastanelerin yardımına yalın düşünce kavramı gelmektedir. İsrafların önlenmesi; hataların önlenmesi ve kaizen çalışmaları ile süreçler sürekli iyileştirilmesi ve geliştirilmesi gibi çalışmalarla hastanenin artan maliyetlerini düşürmeye çalışmaktadır. Hastanelerde stok yönetim sistemi, düzenli olarak ürün ve malzeme temini, bakım ve hizmet sürelerinin zamanını ve kalitesini ortaya çıkarmaktadır. Yalın düşünce uygulamalarıyla birlikte, hastanelerde hastalar için değer katmayan bütün gereksiz faaliyetleri, hareketlerin ve süreçlerin yok edilmesi, hastanenin girdileri ile harcamaları arasındaki verimliliğin arttırılması ve hataların azaltılmasını sağlamaktadır. Yalın düşüncenin faaliyetlerine uygulanabilirliği ve imalat sistemlerinde sağlanan faydalar sağlık hizmetlerinde ulaşılabilirliği arttırmaktadır
Özet (Çeviri)
The most important issue of the health system is the number of hospitals increasing day by day. The increasing speed of today's Technologies and the increasingly competitive environment make it mandatory for hospitals to constantly improve and improve. Hospitals do not always provide patient value-added activities according to patients' requests, and patients have to wait too long when the yare not needed when needed. At the beginning of these reasons are waste dandin creasing costs. Inthiscase, hospitals are forced to take measures against increased costs and diarrhea. Here is the concept of lean thinking for the help of hospitals. Prevention of waste; the prevention of errors and the continuous improvement and development of processes and processes. The stock management system in hospitals regularly reveals the time and quality of product and material design, maintenance and service times. Along with lean thinking applications, all unnecessary activities in hospitals that do not add valuet opatients, elimination of movements and processes, increase efficiency between hospital entry and expenditure and reduce mistakes. Applicability to lean thinking activities and benefit sprovided in manufacturing systems increase accessibility in healthcare service.