Eski Uygurca Maitrisimit'te ikilemeler (Kumul nüshası)
Reduplications in the old Uyghur Maitrisimit (Copy of kumul)
  1. Tez No: 554619
  2. Yazar: SÜMBÜL BEGÜM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAĞFİRET KEMAL YUNUSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
İkilemeler bir dilin söz varlığı içinde yer alan önemli unsurlardır. Onları önemli kılan bir özelliği de dilin zenginliği ve ifade gücünü göstermedeki temel dil birimlerinden olmasıdır. Türk dilinde ise ikilemeler Göktürk Yazıtlarından itibaren tespit edilmiş, Eski Uygur Türkçesi döneminde sayıca çoğalarak hem yapı bakımından hem anlam bakımından gelişme göstermiştir. Bugüne kadar Türk dilinin tarihi kaynakları üzerinde yapılan çalışmalarda ikilemeler de birçok çalışmanın konusu olmuştur. Söz konusu çalışmalarda araştırmacılar, genellikle metinlerden tarayıp elde ettikleri malzemeleri ikilemelerin özelliğine göre sınıflandırarak yorumlamaya çalışmış, sonunda da dizinini çıkarmışlardır. Bu çalışmanın amacı, Eski Uygur Türkçesi literatürü içinde önemli bir yere sahip olan Türklerin bilinen ilk drama türündeki eseri olarak bakılan ve aynı zamanda Budizm inancının yayılmasına katkı sağlayan Maitrisimit (
Özet (Çeviri)
Reduplications are important elements in the vocabulary of a language. What makes them important is that they are one of the basic language units in demonstrating the language richness and power of expression. The reduplications in Turkish language have been identified since the Gokturk Inscriptions and have grown in number during the Old Uyghur Turkish period and have improved in terms of both structure and meaning. In the studies conducted on the historical source of the Turkish language up until today, the reduplications have been the subject of many studies. In the relevant studies, researchers generally scanned the texts and try to interpret the materials that they obtained by classifying them according to the characteristics of the reduplications and finally originated on index. The aim of this study is to determine and present the reduplications with all the characteristics in Kumul (Hami) copy of Maitrisimit (