Henryk Wieniawski'nin Re Minör keman konçertosunun incelenmesi
The analysis of Henryk Wieniawski's D Moll Violin Concerto
  1. Tez No: 554620
  2. Yazar: DİRİMCAN CESEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SABRİYE BAHAR BİRİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Romantik dönem bestecisi ve keman virtüözü Henryk Wieniawski'nin yaşamı, kariyeri ve keman repertuvarına kazandırdığı en önemli eserlerden biri olan Re minör keman konçertosu yapısal açıdan incelenmiş ve çalışma yöntemleri sunulmuştur. Beş bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Polonya müziği ve müzik tarihinde yer etmiş Polonyalı bestecilerden bahsedilmiştir. İkinci bölümünde, bestecinin yaşamı ve kariyeri ile yayımlanmış ve yayınlanmamış eserleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde konçertonun tarihsel gelişimi ve formu kısaca anlatılmış, Wieniawski'nin Re Minör Keman Konçertosu hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde Wieniawski' nin Re Minör Keman Konçertosunun bölümlerinin yapısal analizi yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise konçertonun icrasına yönelik çalışma önerileri sunulmuştur. Bu çalışmada, daha önce yazılmış tezler, türkçe, yabancı kaynaklar ve internette yayımlanmış makalelerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, world-wide composer and violin virtuoso Henryk Wieniawski's life, his career and the D minor violin concerto which has an important value in the violin repartoire has been examined and study techniques has been exhibited. The first section is a brief summary of music history in Poland and important Polish composers lives. The second section is a biographical research on the life and works of Henryk Wieniawski. The third part starts with a brief description and historical background of concerto and some information has been given about the D minor concerto of Henryk Wieniawski. In the fourth part, the concerto's structural analysis has been done and in the last part of the study, the study techniques and practice methods has been offered that would be helpful while interpreting the piece. The creation of this thesis, previously written theses, native and foreign sources and datas that published on the internet has been used.