Orlioz dizi uzayları
Orlioz squence spaces
- Tez No: 55462
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH NURAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORLİCZ DİZİ UZAYLARI Murat KİRİŞÇİ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı 1995, Sayfa : 63 Bu çalışma; beş bölümden oluşmuştur. 1. Bölümde, temel tanım ve teoermler verildi. 2.Bölümde, Orlicz dizi uzaylarına tanıtıldı ve bu uzayların bazı temel özellikleri incelendi.Bu fonksiyonların konveks ve M(x) M - fonksiyonu için - - in kesin olarak x artan olduğu gösterildi.M(x) M - fonksiyonuna komplementer M - fonksiyonu tanıtıldı. /^ nin hM gibi bir altkümesi tanımlandı ve hM nin kapalı bir altuzay olduğu gösterildi.Daha sonra, M - fonksiyonlaraun denkliği tanımlandı. 3. Bölümde, her ayrılabilir Orlicz dizi uzayı ile tanımlı bir [a,b] 1 < a < b < oo aralığı tanıtıldı. 4.BQİümde, ayrılabilir refleksif olmayan Orlicz dizi uzayları için, ^ e izomorfik altuzaylar üzerine, bir kontraktif izdüşümün var olduğu ispatlandı. 5. Bölümde, önceden tanımlı olan Orlicz fonksiyonu kullanılarak lM (p) veW(M,p), W(M.p)0, WCMjP),» dizi uzaylan tanımlanmıştır. /^(p) uzayının paranormlu lineer uzay olduğu gösterildi. /M(p) uzayı ile ilgili bir kapsam bağıntısı verildi.Yine W(M,p),W(M.p)0, WfM^oo uzaylarının lineer ve paranormlu uzay olduğu gösterildi. Orlicz fonksiyonunun A2 - şartını sağlaması halinde bu uzaylar arasında bazı kapsam bağıntıları verildi. ANAHTAR KELİMELER: Orlicz Fonksiyonları, Dizi Uzayları, Kuvvetli toplanabilme, Paranormlu Uzay, Konraktif İzdüşüm.
Özet (Çeviri)
uı SUMMARY Masters Thesis ORLICZ SEQUENCE SPACES Murat KİRÎŞCİ Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences 1995, Page : 63 This thesis, consist of five chapters: Basic definations and theorems were given in Chapter 1. İn Chapter 2; Orlicz sequences spaces were introduced and some basic properties of these spaces were given..In this chapter, it was shown that,these functions are convex by and - - is strictly increasing for these functions.M - function complementry to M - x function M(x) was introduced.A subset as hM ofIM was defined and it was shown that hM is a closed subspaces. In Chapter 3; we introduced, an interval [a,b], 1 < a < Z>< oo is associated with each seperable Orlicz sequence space. In Chapter 4; it was shown that there are contractive projections onto subspaces to li for seperable non-reflexive Orlicz sequence spaces,. In Chapter 5; by using an Orlicz function, the well-known l^ip) and W(M,p), W(M,p)o and WCM^p),» sequence spaces were defined.lt was shown that, /^(p) are aIV paranormed linear space. When Orlicz function M is satisify A2 - condition(for small x), some inclusion relation between these space were given KEYWORDS; Orlicz Function, Sequence Spaces, Strong Summability, Paranormed Space, Contractive Projection.