Şark çıbanı hastalarında serum protein elektroforez bulguları
Serum protein electrophoresis finding in patients with cutaneous leishmania
- Tez No: 55463
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZCAN EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞARK ÇIBANI HASTALARINDA SERUM PROTEİN ELEKTROFOREZ BULGULARI Mehmed Said NUTKU Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1995, Sayfa: 36 Çalışmamızda, bölgemizde yaygın olan Şark Çıbanı hastalarından alman kanların serum kısımlarında, protein elektroforez bulguları incelenmiştir. Bunun için hastaların en fazla başvurdukları sağlık ocaklarına gidilip, düzenli takip yaptıran hastalardan kan alınmıştır. Alman kanların serum kısımları santrifüjle ayrılıp; çalışma yapılıncaya kadar bu serum örnekleri derin dondurucuda muhafaza edilmiştir. Numunelerdeki farklı proteinler elektroforez cihazı vasıtasıyla yük farklarına göre birbirlerinden ayrılarak; ayrılan fazlar Ponceau S boyası ile boyanıp proteinlerin kantitatif analizi scanner ile saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Şark Çıbanı, Protein, Elektroforez.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis SERUM PROTEIN ELECTROPHORESIS FINDING IN PATIENTS WITH CUTANEOUS LEISHMANIA Mehmed Said NUTKU Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry 1995, Page: 36 In our investigation, protein electrophoresis finding researched in blood serum section which difiiised in our region of patients with cutaneous leishmania. For this thing, to go health homes and take in blood where to get more orderly patients. These bloods serum section selected with santrifuge and to keep in deep freeze until researching. Different proteins in samples separated with electrophoresis machine of their load differences and result bands dying with Panceau S paint. Quantitative analysis of proteins evaluated with scanner. KEY WORDS : East Boil, Protein, Electrophoresis.