Tutundurma çabalarına yönelik faaliyetlerin tüketici sadakati üzerine etkisi: Bir havayolu şirketinde uygulama
The impact of promotion efforts on consumer loyalty: Application in an airline company
  1. Tez No: 554653
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAYSU ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz rekabet koşullarında markaların sıkça uygulamış oldukları tutundurma faaliyetleri mevcut müşterilerin aynı markalardan sürekli olarak alışveriş yapmasına ya da potansiyel müşterilerin markaya yönelmesine olanak sağlamaktadır. Günümüz havacılık sektöründe müşterilere sunulan hizmetlerin özellikleri, fiyatları ve teknolojileri arasındaki benzerliğin artması, firmalara bağlı müşteri kitlesinin oluşturulmasını zorlaştırmıştır. Bu bağlamda, müşterilerin havayolu firmalarına yönelik tutumlarının, inançlarının ve algılarının bilinmesi, kurum kimliğinin oluşturulmasını, olumlu kurum imajının ve müşteri sadakatinin yaratılmasını önemli bir konuma getirmiştir. Havayolu firmaları açısından rekabet avantajından yararlanarak, sürdürülebilir pazar payı ve başarı sağlamada, hizmet kalitesi ve müşteri sadakati kavramları ile güçlü bir kurum imajı oluşturmalarına bağlı hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive conditions, the promotion activities that brands practice frequently allow existing customers to constantly shop from the same brands or turn potential customers into the brand. The increase in the similarity between the features, prices and technologies of the services offered to customers in today's aviation sector has made it difficult to create a customer base for companies. In this context, awareness of customers attitudes, beliefs and perceptions towards airline companies has made it an important position to create corporate identity and to create positive corporate image and customer loyalty. By taking advantage of the competitive advantage of airline companies, it has become dependent on providing sustainable market share and success, creating a strong corporate image with service quality and customer loyalty concepts.