Yeni medyada kişilerarası iletişimin siyasal sosyalizasyon sürecine etkisi
The effect of personal communication on the political socialization process in new media
  1. Tez No: 554654
  2. Yazar: TUĞÇE ERDEM CEVİZCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ZEYTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sanayi devrimi sonrasında, sanayileşme, modernleşme ve kentleşme süreçlerinin bir sonucu olarak, iletişim araçlarının yaygın kullanımı ile birlikte 'bilgi toplumu' olarak adlandırılan yeni toplum yapısı ortaya çıkmış ve iletişim süreçlerinin değişimi ile birlikte sosyalizasyon süreçleri de değişime uğramıştır. Bilgi toplumunda geleneksel kitle iletişim araçlarının toplumsal alanda siyasal bilincin oluşmasında üstlendiği önemli işlevler sürmekle birlikte son yıllarda bunlara kitle iletişim süreci içerisinde ortaya çıkan yeni bir araç olarak“Yeni Medya”kavramı da eklenmiştir. Bu çalışmada bilgi toplumunda her alanda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan yeni medyada bireylerin kişilerarası iletişiminin, bireyin siyasal değerleri, inançları, kuralları, eğilimleri ve davranış kalıplarını öğrenmede ve içselleştirmede nasıl ve ne derecede etkili olduğu tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, as a result of the processes of industrialization, modernization and urbanization, with the widespread use of the means of communication, the new society structure, called the information society, emerged and the processes of socialization along with the change of communication processes have also changed. In the information society, important functions of traditional mass media in the formation of political consciousness in the social sphere continue, but in recent years, the new media concept has been added as a new tool that emerged in the mass communication process. In this study, it will be discussed how and in what way the interpersonal communication of individuals in the new media, which is widely used in all fields in the information society, in learning and internalizing the individual's political values, beliefs, rules, trends and behaviour patterns.