Hatay Altınözü Bölgesinde konuşulan Arapça diyalektiği: Atasözleri, deyimleri ve bunların Fasih Arapçayla karşılaştırılması
The dialect of Arabic spoken in Hatay Altinözü region; Proverbs, idioms and their comparison with Fasih Arabic
- Tez No: 503460
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kültürü oluşturan değerler bütününün ve yapıların incelenmesinde temel unsur dildir. Dil ve kültür ilişkisi birbirinden bağımsız olarak incelenemez. Bir toplumun kültürü, adetleri, gelenekleri, görenekleri, yasaları, kuralları, değerleri ve normları ile ilgili gerekli bilgilere sahip olabilmek için o toplumun diline bakmak gerekmektedir. Toplumun dilindeki kelimeler, kelime kullanımları ve yapılar o toplumla ilgili fikirler edinmemizi sağlayacaktır. Hatay ili Altınözü (Kuseyr)Bölgesi'nde Türkçe ve Arapça, günlük konuşma dilinde iki dilli bireyler tarafından etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Ana dili Arapça olan iki dilli bireyler günlük iletişimlerinde konuştukları bireylerin dilsel altyapısını da dikkate alarak iki dile ait özellikleri bir arada kullanarak farklı dil örüntüleri oluşturmaktadırlar. Çalışmaiki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Altınözü (Kuseyr)Bölgesi'nin tarihi, coğrafi konumu ve sosyal yapısı incelenecek; buna bağlı olarak bölgedeki dilin diyalektiği başta olmak üzere lugavi özellikleri tahlil edilecektir. İkinci bölümde iseatasözüve deyimler iki ayrı başlık altında alfabetik olarak sıralanıp analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
It is a basic element in the study of cultural values and structures. Language and culture relation can not be studied independently. It is necessary to look at the language of a society in order to have the necessary knowledge about the culture, customs, traditions, customs, laws, rules, values and norms of a society. Words, vocabulary, and structures in society's language will enable us to gain ideas about that community. In the Altınözü (Kuseyr) region of Hatay province, Turkish and Arabic are used effectively by bilingual individuals in daily speech. The main language is Arabic bilingual individuals in daily communication using two language features together create different language patterns. The study consists of two parts. In the first part, the history, geographical position and social structure of Altinözü (Kuseyr) Region will be examined; the language dialectic and the linguistic features of the region will be analyzed. In the second part, the words and phrases will be listed alphabetically under two separate headings.