Kur'ân belâgatında ara cümle
Parenthetical sentence in the rhetoric of Qur'ân
  1. Tez No: 554680
  2. Yazar: SAİT OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN TURĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Arap dilinin Belâgat alanındaki ara cümle konusu incelenmiştir. Ara cümle, meânî ilminin alanına giren itnâb sanatı içerisinde yer alır. Ara cümle, bir veya mana bakımından muttasıl olan iki cümle arasına, yanlış anlama vehmini ortadan kaldırmak ya da bir nükteyi ifade etmek amacıyla gelen ve i'rapta mahalli olmayan cümle demektir. Bu çalışmada, belâgat ilminin tanımı ve tarihi üzerinde durulmuştur. Daha sonra belâgatın bölümleri olan beyân, meânî ve bedi' ilimleri hakkında bilgi verilmiştir. Ara cümlenin de bir bölümü olduğu itnâb ve kısımları ele alındıktan sonra çalışmanın esas konusu olan ara cümle incelenmiştir. Ara cümlenin diğer cümlelerle olan münasebeti, kelamda zikredilme amaçları, ara cümlenin başında getirilen harfler ve kullanıldığı yerler gibi konular ele alınmıştır. Bu konularla ilgili olarak Kur'ân-ı Kerîm ve şiirlerden faydalanılmıştır. Ara cümlenin Kur'ân bağlamında cümleye kattığı anlamlara değinilmiştir. Sonuç olarak ara cümlenin mana üzerinde büyük bir etkisinin olduğu verilen örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the parenthetical sentence of the Arabic in the area of Belâgat has been examined. Parenthetical sentence takes place in the itnâb art which is related to the field of meânî. The parenthetical sentence means a sentence which come between a sentence or two sentences that are integrated in order to eliminate misunderstanding and to express an aphorism. Parenthetical sentence has no place of expression. In this study, the definition and history of the science of rhetoric have been dwelled on. Then, the some information about the elements of the rethoric such as beyân, meânî and bedi' has been stated. After taking the itnâb and its parts as a part of the sentence, the parenthetical sentence which is the main subject of the study has been examined. The topics such as the relationship of the parenthetical sentence with other sentences, the purposes of the parenthetical sentences, the letters given at the beginning of the sentence and the places where they are used have been discussed. The Qur'an and poems were used in relation to these subjects. The meanings of the sentence in terms of the Qur'an have been mentioned. As a result, it is supported with examples given that the intermediate sentence has a great effect on meaning.