Etik liderliğin iş performansı üzerindeki etkisinde iş tatmininin aracılık rolü: Azerbaycan'da bir araştırma
The mediating role of job satisfaction in the effect of ethical leadership on job performance: A study in Azerbaijan
  1. Tez No: 946701
  2. Yazar: NAZRİN İBRAHİMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tez çalışması, etik liderliğin çalışanların iş tatmini ve iş performansı üzerindeki etkisinde iş tatminin aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Etik liderlik, liderlerin karar alma süreçlerinde ve yönetim uygulamalarında adalet, dürüstlük ve şeffaflık gibi temel etik değerlere bağlı kalmalarını ifade eder. Bu tür bir liderlik, organizasyonların iç kültürünü şekillendirirken, çalışanların iş yerinde daha mutlu, daha motive ve daha verimli olmalarını sağlayabilir. Çalışma, etik liderliğin iş dünyasında neden bu kadar kritik bir öneme sahip olduğunu ve bu liderlik tarzının çalışanların hem bireysel hem de kolektif performanslarına nasıl katkıda bulunduğunu anlamaya yönelik önemli bulgular sunmaktadır. Etik liderliğin, çalışanların iş tatminini artırdığı ve bu tatmin düzeyinin, iş performansı üzerinde dolaylı bir etkide bulunduğudur. İş tatmini, bireylerin işlerinden ne kadar memnun olduklarını ifade eder ve bu memnuniyet, çalışanların işlerine olan bağlılıklarını önemli ölçüde etkiler. Araştırma bulguları, etik liderlerin yönettiği organizasyonlarda çalışanların iş tatminine ve buna bağlı olarak iş performansına olumlu yansıdığını göstermektedir. Azerbaycan'daki iş dünyasında etik liderliğin ne ölçüde yaygın olduğu, bu liderlik tarzının çalışanların iş tatmini nasıl etkilediği ve bu etkileşimin iş performansı üzerindeki sonuçları hakkında yeteri kadar veri bulunmamaktadır. Sonuç olarak, etik liderliğin bu ülkedeki iş pratiği üzerindeki etkilerini incelemek, hem yerel hem de uluslararası iş dünyası için önemli bilgiler sağlayacaktır. Tez çalışması bağlamında yapılan araştırmada, etik liderlik ile iş performansı arasındaki ilişkide iş tatmininin aracılık rolünü ampirik olarak test etmek ve elde edilen bulgular ile hem akademik literatüre önemli katkılar sağlayacak hem de pratikte etik liderlik uygulamalarını benimseyen işletmeler için değerli ipuçları sunacaktır. Etik liderlik, çalışanların işlerine olan bağlılıklarını ve memnuniyetlerini artırarak genel performans düzeylerini yükseltmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın bulguları, etik liderliğin yalnızca doğrudan değil, aynı zamanda iş tatmini aracılığı ile iş performansını olumlu etkilediğini ortaya koymaktadır. Etik liderliğin iş dünyasında neden kritik bir unsur olduğunu ve işletmelerin bu liderlik tarzını benimsemeleri durumunda elde edebilecekleri potansiyel avantajları ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
The thesis study aims to examine the mediating role of job satisfaction in the effect of ethical leadership on employees' job satisfaction and job performance. Ethical leadership refers to the adherence of leaders to basic ethical values such as justice, honesty and transparency in decision-making processes and management practices. This type of leadership can shape the internal culture of organizations and ensure that employees are happier, more motivated and more productive at work. The study provides important findings to understand why ethical leadership is so critically important in the business world and how this leadership style contributes to both individual and collective performance of employees. Ethical leadership increases employees' job satisfaction and this level of satisfaction has an indirect effect on job performance. Job satisfaction expresses how satisfied individuals are with their jobs and this satisfaction significantly affects employees' commitment to their jobs. Research findings show that ethical leaders have a positive impact on employees' job satisfaction and, accordingly, job performance in organizations managed by them. There is not enough data on the extent to which ethical leadership is prevalent in the business world in Azerbaijan, how this leadership style affects employees' job satisfaction, and the consequences of this interaction on job performance. As a result, examining the effects of ethical leadership on business practices in this country will provide important information for both local and international business worlds. In the context of the thesis study, the research conducted empirically tested the mediating role of job satisfaction in the relationship between ethical leadership and job performance, and the findings obtained will both make significant contributions to academic literature and provide valuable clues for businesses adopting ethical leadership practices in practice. Ethical leadership increases employees' commitment to their jobs and their satisfaction, thus increasing their overall performance levels. In this context, the findings of the study reveal that ethical leadership positively affects job performance not only directly, but also through job satisfaction. It reveals why ethical leadership is a critical element in the business world and the potential advantages businesses can gain if they adopt this leadership style.