Impact of risk on continuity of family business: A case study on jordanian organizations
Aile işletmeciliğinin devam edilmesine riskin etkisi: Kuruluş organizasyonları üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 554693
  2. Yazar: AHMAD MOHAMMAD FAZEI ABU DARWISH
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ÇİĞDEM ÖZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Aile işletmelerinin zayıf yönetimi ve çöküşü için araştırma, aile şirketlerinin aile şirketlerinin yönetimine yönelik olarak olumlu bir eğilim göstermelerini ve sonuç olarak aile işletmelerinin devamını sağlamayı ve aile işletmelerinde Başarıyı gerçekleştirmeyi tavsiye etmelerini tavsiye etmektedir. Kurum kültürü ve yönetiminin liderlik tarzı arasındaki koordinasyon. Stratejik planlama eksikliği ve aile işletmelerinin çöküşü için araştırma, etkili bir stratejik planlamanın kurulmasının, yönetimin nesilden nesile kolay bir şekilde aktarılmasına yol açtığını ve uygun organizasyon yapısının yönetim, mal sahipleri ve aile organizasyonu arasındaki uyumu sağladığını önermektedir. Aile konseyleri kurma ve aile işletmelerinin çöküşü için yapılan araştırmada, iş dünyasının aile üyelerinin mümkün olduğu kadar aile üyeleri arasındaki herhangi bir argümandan uzak durması ve çözümü zorlaştırmadan çözüm bulması önerilmektedir. karar verme yetkisi kadar iş de bir yandan olmamalı, ancak şirkette Aile Konseyi veya Yönetim Kurulu tarafından kararlar alınmalıdır. Aile içi yasalar ve aile işletmelerinin çöküşü için araştırma, anlaşmazlıkları çözmek ve aile şirketini iyileştirmeye ve geliştirmeye yardımcı olmadığından şirketlerin mevcut kanunlarını revize etmek için yasalar olması gerektiğini tavsiye etmektedir. Sermaye piyasasına girme zorluğu ve aile işletmelerinin çöküşüyle ilgili olarak, araştırma, düzenlemelere ve sürekli gelişime yatırımcı güvenini aşılamanın ve piyasaya olan ilginin ve katılımın teşvik edilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
For weak management and collapse of family businesses, the research recommends that the members must trend positively in the family firm toward management which in result leads to the continuation of the family establishment as well as to realize Success in a family business this is a result of the coordination between the culture of the institution and the leadership style of its management. For the lack of strategic planning and the collapse of family businesses, the research recommends that establish effective strategic planning leads to easy transmission of management from generation to generation and the appropriate organizational structure ensures harmony between management, owners and family organization. As for the failure to form family councils and the collapse of family businesses, the research recommends that the family within the business should try as possible to stay away from any argument between family members as possible and find solution before it become difficult or the collapse the business as well as the decision-making power should not be only in one hand, but Fateful decisions are taken in the company by the Family Council or the Board of Directors. For domestic laws and the collapse of family businesses, the research recommends that must be laws to resolve conflicts and revise the current law of companies because it does not help the improving and developing the family firm. With regard to the difficulty of entering the capital market and the collapse of family businesses, the research recommends that impose regulations and the continuous development are important to instill investor confidence and encourage interest on the market and participation in it.