Assessment of accounting recordkeeping practices in Small and Medium-Sized Enterprises in Lasanod, Somalia
Somali devleti, Lasanod şehrindeki küçük ve orta ölçekli İşletmelerde (KOBİ'ler) muhasebe kayıtlarının değerlendirmesi
  1. Tez No: 554694
  2. Yazar: AHMED MOHAMOUD ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN BARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın asıl amacı KOBİ'lerin Lasanod'daki muhasebe kayıt tutma uygulamalarını değerlendirmektir. Çalışmanın hedef kitlesi, 250 KOBİ yöneticisi ve Lasanod belediyesine kayıtlı muhasebecilerdir. Bu 250 KOBİ yöneticisi ve muhasebecisinden yetmiş (70) tanesi bu çalışmanın bir örneklemini olarak alınmıştır. Araştırmada veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Soruların iç tutarlılığını belirlemek için Cronbach Alpha güvenilirlik testi kullanılmış ve bu 0,82'lik bir güvenilirlik katsayısı sağlamıştır. Sakarya Üniversitesi Etik Kurulu anketimizin güvenilir olduğunu belirtti. Beş araştırma sorusu ve hipotezi, çalışma açısından 0,05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırma sorularını cevaplamak için frekanslar ve yüzde oranları kullanılırken, bu beş hipotezi test etmek için t-testi kullanılmıştır. Çalışmanın ana sonuçları: Yöneticiler ve muhasebeciler bütçeleme uygulamalarının KOBİ'lerin faaliyetlerini arttırdığını kabul etmişlerdir. Katılımcılar, finansal raporlama uygulamalarının, KOBİ'lerin etkili operasyonları için gerekli olduğu ve yönetimin etkili kararlara ulaşmasına yardımcı oldukları için gerekli olduğu konusunda hemfikirdiler. Kredi alım işlemlerinde finansal raporlama yapılmış işletmeler için kolaylıklar sağladığı anlaşılmaktadır. Yöneticiler ve muhasebeciler, amortismanın eski ekipmanın yerine yenisini almalarında yardımcı olduğu konusunda da fikir birliğindedirler. Çalışmadan çıkan sonuçlara göre politika önerileri: Hükümetin KOBİ'lere ve uygun muhasebe kayıtlarına özel bir muhasebe sistemi oluşturması ve finansal tabloların hazırlanması KOBİ'ler için mevzuat yoluyla zorunlu hale getirilmelidir. Öte yandan, işletme sahibinin ve yöneticilerin etkin bir kayıt tutma sistemi sağlamaları için muhasebe mezunlarını işe almaları ve kolaylık, doğruluk ve hızı nedeniyle manuel muhasebe kullanmak yerine bilgisayarlı bir muhasebe kullanmaları önerilir.
Özet (Çeviri)
The major purpose of this research was to assess the accounting recordkeeping practices of SMEs in Lasanod. The study's target population was 250 SME managers and accountants that were registered with the Lasanod municipal office. A seventy (70) of these 250 SME managers and accountants were taken as a sample of the study. In collecting data, the study employed a questionnaire. Cronbach Alpha reliability test was used to determine the internal consistency of the instrument and this yielded a reliability coefficient of 0.82. While an independent group of experts called the Ethical Committee validated the instrument. Five research questions and hypotheses have been answered and tested at a significance level of 0.05 in respect of the study. Frequencies and percentage were employed to answer the questions of research while t-test statistic was adopted to test all the null hypotheses. The study's main results were: Managers and accountants have agreed that budgeting practices enhanced the operations of SMEs. The participants agreed that financial reporting practices were essential for effective operations of SMEs since they assist management to reach effective decisions. It was found that is very vital to follow the procedures for credit purchases/sales. Managers and accountants also agreed that depreciation helped replace outdated equipment. It was recommended that: That the government should set an accounting system that is particular to SMEs and proper accounting records and the preparation of financial statements should be made compulsory by means of legislation for SMEs. On the other hand, in order owner and managers to maintain an effective record keeping system, it is recommended them to hire accounting graduates and use a computerized based accounting instead of using manual accounting, because of its convenience, accuracy, and speed. shortage or excess of inventory.