Gençlik kamplarının program sorumluları tarafından rekreasyonel açıdan değerlendirilmesi
Recreational evaluation by the program managers of youth camps
  1. Tez No: 554725
  2. Yazar: ÖMER POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada gençlik kamplarının program sorumluları tarafından rekreasyonel açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gençlik kamplarının, gençler için farklı kültürleri bir arada yaşayarak öğrendikleri ve paylaştıkları alanlar olarak hayatlarında önemli bir doruk noktası olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, gençlik kamplarının uygulayıcısı olan program sorumluları tarafından rekreasyonel açıdan değerlendirilmesi, gençlik kamplarının rekreasyona olan katkılarının tespiti hususunda önemli görülmektedir. GSB'ye bağlı gençlik kamplarında görev yapan BESYO'dan mezun program sorumlularının içinde araştırmaya gönüllü olarak katılan 10 program sorumlusu araştırmanın katılımcılarını oluşturmaktadır. Araştırmacı nitel veri toplama tekniklerinden görüşme yöntemini kullanmıştır. Araştırmaya veri toplamak için 5 sorudan oluşan bir görüşme formu kullanılmıştır. Ayrıca program sorumluları hakkında bilgi toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan 'bilgi formu' kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi için 'betimsel analiz' yöntemine başvurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre gençlik kamplarının rekreasyonel açıdan bireysel ve toplumsal faydalarının olduğu, katılımcılar üzerinde kişisel ve kültürel gelişimlerini olumlu etkilediği, sanatsal becerilerin edinilmesinde, liderlik becerilerinin ortaya çıkmasında katkılarının olduğu ve katılımcılarda serbest zaman değerlendirme alışkanlıklarının kazanılmasında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate youth camps from recreational perspective by programme keepers.Youth camps are thought to be an important climax for the life of youths especially living together is helping them to learn different cultures and it give them chance to share different areas. Because of this it is important the evaluation should be done by programme keepers who are carrying out the youth camps. This is especially important for the research of youth camps recreational perspective. Ten volunteer programme keepers compose the participants of the evoluation from other programme keepers who graduated from school of physical education and sports and still working in youth camps bounded to ministry of youth and sports. Researcher has used negotiation method from phenomenological research methods. Five forms are used for collecting information for research, moreover for collecting information about programme keepers researcher has made information forms. Descriptive analysis is used for data analysis. Accarding to the research results for recreational perspective youth camps are important both for social and personal evolution. They are also important in some other ways such as having positive effect on participants personal and social evolution, helping them to have art ability, helping them to bring out their leadership ability and finally youth camps help participants to learn how to use their free time effectively.