Dış politikada yumuşak güç ve stratejik iletişimin önemi: Türkiye'nin Suriye iç savaşına yaklaşımı
The importance of soft power and strategic communication in foreign policy: Turkey's approach to the Syrian civil war
  1. Tez No: 785124
  2. Yazar: YELİZ KAZANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışma, Türkiye'nin Suriye iç savaşına yaklaşımı üzerinden dış politikada yumuşak güç ve stratejik iletişimin önemini ortaya koymak için yazılmıştır. Araştırma, ayrıca dış politikada stratejik iletişim yönetiminin kavramsallaştırılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan belge inceleme tekniğinin kullanıldığı çalışma, 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde uluslararası ilişkilerde güç kavramı ve önemi açıklanmıştır. Sonrasında kaynakları ve araçları detaylı olarak incelenen yumuşak güç kavramı, daha iyi anlaşılması için sert güç kavramıyla karşılaştırılmıştır. İlk bölümün son kısmında ise her iki güç kavramının bir arada kullanıldığı akıllı güç anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, strateji kavramı açıklandıktan sonra stratejik iletişimin tanımı yapılmış, kökeni ve uluslararası ilişkilerdeki yeri incelenmiştir. Yumuşak güç unsuru olan kamu diplomasisi ve gelişim sürecinin anlatıldığı bölümde, kamu diplomasisi, stratejik iletişim ve yumuşak güç arasındaki kavramsal bağ ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin Suriye'deki yumuşak gücü ve Suriye iç savaşında uyguladığı stratejik iletişim çalışmaları örneklendirilerek açıklanmıştır. Bu bölümde Suriye-Türkiye arasındaki ilişkilerin arka planının daha net anlaşılması amacıyla Soğuk Savaş döneminde Orta Doğu bölgesi ile ilişkiler genel çerçevede incelenmiş ve sonrasında AK Parti'nin ilk yıllarından günümüze kadar olan bölgesel ilişkiler anlatılmıştır. Araştırmanın sonunda, bir ülkenin uluslararası alanda hedeflerine ulaşması ve tezlerini kamuoyuna doğru şekilde aktarabilmesinde stratejik iletişim çalışmalarının ve yumuşak gücün önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was written to reveal the importance of soft power and strategic communication in foreign policy through Turkey's approach to the Syrian civil war. The research also aims to contribute to the conceptualization of strategic communication management in foreign policy. This thesis was written by using the document analysis technique, one of the qualitative research methods. In the first part of this three parts study, the concept of power and its importance in international relations were explained. Afterwards, the sources and means of the soft power which were analysed in detail, were compared to the concept of hard power for a better clarification. In the last part of the first chapter, smart power, which is the combination of both power concepts, was explained. In the second part of the study the concept of strategy was explained, the strategic communication was defined, and also the origin and the position of the strategic communication in international relations were studied. Over and above that, public diplomacy and its development process was explained, and the conceptual connection between public diplomacy, strategic communication and soft power was evaluated. In the third part, Turkey's soft power in Syria and the strategic communication studies implemented in the Syrian civil war were explained with examples. In this section, in order to understand the background of the relations between Syria and Turkey more clearly, Turkey's relations with the Middle East region during the Cold War period were examined in a general framework, and then the regional relations from the first years of the AK Party until today were explained. At the end of the research, the importance of strategic communication and soft power for a country to reach its foreign policy goals and to express itself correctly to the world has been revealed.