Yoksulluk, kent güvenliği ve suç ilişkisinin kentsel yaşam kalitesine etkileri: İzmir örneği
Effects of relationship among poverty, urban security and crime on quality of urban life: Case study of İzmir
- Tez No: 554763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kent; tarımsal olmayan üretimin yapıldığı, uzmanlaşma, iş bölümü ve örgütlenmenin yer aldığı, belirli bir nüfus yoğunluğuna sahip, geleneksel ilişkiler yerine bireysel ilişkilerin ön plana çıktığı, heterojen yapıda yasal bir yerleşim birimidir. Modern anlamda kent, sanayileşme süreci sonunda ortaya çıkmıştır. Üretim biçimlerinin değişmesi ile beraber yaşam biçimleri ve kentlerin yapısı değişmiştir. Bu değişimden önce de varlığını sürdüren yoksulluk kavramı, küreselleşme ile yaşanan değişim süreci ile görünür hale gelmiştir. Kent yoksulluğu ise dünyada sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkan ve kentleşme sürecinde beliren çok yönlü bir olgudur. Bu olguyla beraber ortaya çıkan bir diğer önemli kavram ise kent güvenliğidir. Yoksulluk ise suç üzerinde etkili olan unsurların başında yer almaktadır. Suç ile mücadelede kamusal ve kentsel güvenliğin tesisi kolluk kuvvetlerinin hem suça müdahale hem de suçun oluşumunu engelleme politikalarıyla sağlanmaktadır. Bu çalışma, yoksulluk ve suçla mücadele eden kamu kurum ve kuruluşlarının politikaları üzerine detaylı bir analizi içermekte ve İzmir'de uygulanan yoksulluk ve suçla mücadele politikalarının yeterli olup olmadığını araştırmaya yöneliktir. Bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü ve İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile yüz yüze yapılandırılmış mülakat çalışması gerçekleştirilmiş ve kentsel yaşam kalitesine vurgu yapılarak uygulanan yoksulluk ve suçla mücadele politikaların etkinlik düzeyi, olumlu çıktıları ve eksiklikleri araştırılmıştır. Bu çalışma, yoksulluk ve suç ilişkisinin kent güvenliği ve kent refahını ne ölçüde etkilediğinin belirlenmesinde ve kentsel yaşam kalitesi göstergeleri ışığında yoksulluk ve suçla mücadelede eden kamu kurum ve kuruluşlarının uyguladığı politikaların değerlendirilmesinde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The city is a heterogeneous legal settlement where have non-agricultural production, specialization, a division of labor and organization with a certain population density and individual relations instead of traditional relations. The modern sense of city was emerged at the end of the industrialization process. Together with the change in way of production, lifestyles and the structure of cities have changed. The concept of poverty, which continues to exist before this change, has become visible through the process of change with globalization. Urban poverty is a multifaceted phenomenon that emerged with the industrial revolution in the world and emerged in the process of urbanization. Another important concept that appears with this phenomenon is urban security. Poverty is one of the most important factors that affect crime. The ensuring of public and urban security in the fight against crime is provided by the law-enforcement forces intervention to crime as well as the policy of preventing the occurrence of crime. This study includes a detailed analysis of the policies of the public institutions and organizations dealing with poverty and crime and it aims to investigate whether the applied policies of poverty and crime fighting in İzmir are adequate or not. In this context, a face to face structured interview was conducted with Izmir Metropolitan Municipality, Ministry of Justice - General Directorate of Prisons and Detention Houses İzmir Probation Directorate, Social Security Institution İzmir Provincial Directorate and İzmir Labour and Employment Agency Provincial Directorate and also the level of effectiveness, positive outcomes and shortcomings of policies against poverty and crime have been investigated with emphasis on urban life quality. This study will guide to determine the impact of the relationship between poverty and crime on urban security and urban welfare and the evaluation of the policies implemented by public institutions and organizations for fighting poverty and crime in the light of the quality of urban life indicators.