English teachers' experiences of multilingual classrooms within two different communities of practice
İngilizce öğretmenlerinin iki farklı uygulama topluluğunda çokdilli sınıf deneyimleri
  1. Tez No: 948817
  2. Yazar: CAHİT YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖLÇÜ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
İngilizce sınıflarında çok dillilik, eğitim amaçlı hareketlilik ve göçler nedeniyle artış göstermektedir. Türkiye'de miras diller ve öğrenci çeşitliliği, öğretmen-öğrenci arasındaki dilsel uyum düzeyine göre İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği farklı bağlamlar oluşturmaktadır. Bu çalışma, dilsel uyumun öğretim uygulamaları, öğretmenlerin duygu durumları ve mesleki gelişim ile ilişkisini incelemektedir. Wenger'in (1998) Uyugulama Toplulukları kuramına dayanan araştırma, öğretmen ve öğrencilerin ortak bir dili paylaştığı SCOP sınıfları ile öğrencilerin öğretmenin aşina olmadığı bir dili konuştuğu NSCOP sınıflarını karşılaştırmaktadır. Hakkâri'de görev yapan 40 İngilizce öğretmeninden görüşme ve anket yoluyla elde edilen veriler MAXQDA ve Saldaña'nın (2013) kodlama döngüleriyle analiz edilmiştir. NSCOP öğretmenleri başlangıçta kaygı ve iletişim sorunları yaşasa da zamanla daha fazla empati ve uyum becerisi geliştirmiştir. SCOP öğretmenleri ise başlangıçta güven ve rahatlık yaşadıklarını belirtmiş, ancak ortak dilin aşırı kullanımı nedeniyle hedef dilin yeterince kullanılmadığını vurgulamıştır. Bulgular, kapsayıcı öğretimi desteklemek için kültürlerarası farkındalık ve çokkültürlü okuryazarlığın önemine dikkat çekmektedir. Her iki grup da çok dilli sınıflar hakkında pedagojik eğitimin yetersiz olduğunu belirtmiş ve yerel bağlama uygun, uygulamaya dayalı öğretmen eğitimine ihtiyaç olduğunu vurgulamıştır. Bu çalışma, çok dilli öğretime yönelik pratik çıkarımlar sunmakta ve öğretmen eğitimine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Multilingualism is increasing in English classrooms due to mobility and migration. In Türkiye, heritage languages and student diversity shape EFL contexts based on the degree of teacher-student language alignment. This study explores how language alignment is related to instructional practices, teachers' emotional states, and professional development. Based on Wenger's (1998) Communities of Practice framework, it compares SCOP classrooms, where teachers and students share common language(s), with NSCOP classrooms, where students speak a language unfamiliar to the teacher. Data from 40 in-service English teachers in Hakkari were gathered through interviews and a questionnaire, and analyzed using MAXQDA and Saldaña's (2013) coding cycles. NSCOP teachers initially experienced anxiety and communication issues but later developed greater empathy and adaptability. SCOP teachers reported early comfort and trust, though some noted reduced target language use due to over reliance on the shared language(s). The findings highlight the need for intercultural awareness and multicultural literacy to support inclusive teaching. Both groups reported limited training in multilingual pedagogy and emphasized the need for localized, practice-based teacher education. The study offers practical insights for multilingual teaching and contributes to teacher education.