Hastane enfeksiyonları bakımından sağlık çalışanlarının hukuksal sorumluluğu
Legal responsibility of health employees from hospital infections
  1. Tez No: 554788
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DÜNDAR ARAVACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının hatası sonucu gerçekleşen enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen hukuksal sorumluluğu ele almaktadır. Bu bağlamda sağlık çalışanlarının ihmali ya da eğitim eksikliği sonucu hastane enfeksiyonlarına sebebiyet verebileceğinin bilincini kazandırmak ve hastane enfeksiyonlarının erken tanısı açısından önemini ortaya koymak hedeflenmektedir. Hastane enfeksiyonlarının hastaya olumsuz etkilerinin yanında, sağlık çalışanlarının bu enfeksiyondaki sorumluluğu ölçüsünde oluşabilecek hukuki sorunlara ve sağlık hizmeti maliyetlerinde artışa neden olmaktadır. Araştırmanın yöntemi olarak nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme kullanılmıştır. Doküman incelemesi yaklaşımına uygun olarak alan yazında çok sayıda kaynaklar incelenerek, mahkeme kararları ve bilirkişi raporlarıyla konu detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the legal responsibility of health workers due to infections resulting from the failure. In this context, it is aimed to raise awareness that health workers can cause hospital infections as a result of negligence or lack of education and to reveal the importance of hospital infections in terms of early diagnosis. In addition to the adverse effects of hospital infections on the patient, it also causes legal problems that may arise to the healthcare staff in accordance with the responsibility of the infected person and increases the costs of health care services. As a research method, document review was used as qualitative research methods. In accordance with the document review approach, a large number of sources were examined in the field, and the subject matter was detailed with court decisions and expert reports.