Kırıkkale Üniversitesi-Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanlarının önlüklerindeki bakteriyolojik kontaminasyonların incelenmesi
Investigation of bacteriological contamination in white coats of health care workers' in Kırıkkale University, Faculty of Medicine Hospital
  1. Tez No: 418475
  2. Yazar: AYŞE KANTEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÇETİN, YRD. DOÇ. DR. HACI FATMA ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sağlık hizmetleri sektörü, iş sağlığı ve güvenliği bakımından önemli riskler taşıyan çalışma alanlarından biridir. Bu alanda özellikle sağlık çalışanları ve hastalar olumsuz yönde etkilenmektedir. Hastane enfeksiyonları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hasta, sağlık personeli, toplum ve hastane bütçesi açısından önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastane enfeksiyonlarına bağlı morbidite, mortalite ve artan tedavi masrafları; hastane enfeksiyonu nedenlerinin tespit edilmesini, tespit edilen bu verilerin yıllar içinde izlenmesini, enfeksiyon kontrol stratejilerinin geliştirilmesini ve uygulanmasını zorunlu kılmıştır. Bu veriler, hastaneden hastaneye farklılık gösterdiği için kontrol politikalarını oluşturmada her merkez kendi verilerini gözönüne almalıdır. İyi uygulanan enfeksiyon kontrol programları ile hastane enfeksiyonları azalırken hastanede yatış süresi kısalır ve hastane harcamaları da kısıtlanır. Çalışmamızda, Kırıkkale Üniversitesi-Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan sağlık personelinin önlüklerinin farklı bölgelerinden izole edilerek tanımlanan mikroorganizmaların KNS'lar olduğu tespit edilmiştir. KNS'lar, normal flora elemanı olmaları ve invaziv girişimler sonucu kolayca alınabilmeleri dolayısıyla konak organizmanın uygun koşullarında hastane enfeksiyonu oluşturan fırsatçı bakterilerdir. Hastane enfeksiyonunun kontrolü ve önlenmesi için yapılacak çalışmaların son derece değerli olduğu gerçeği, insan sağlığı ve ülke ekonomisine olumsuz etkileri gözönüne alındığında daha iyi anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The health service industry, which carries significant risks in terms of occupational health and safety is one of the areas of work. In this area, especially health care workers and patients are affected adversely. In the world and also in our country nosocomial infections emerge as an important issue in terms of patients, health care providers, community and hospital budget. Morbidity, mortality and increased treatment costs are caused by nosocomial infections necessitated to identify causes of nosocomial infection, to monitore the data identified over the years and to develop and apply infection control strategies. Because of these data vary from hospital to hospital, each center must consider own data in formulating their control policies. With the help of well-implemented infection control programmes, nosocomial infections reduces, hospitalization time is restricted and hospital expenditures decreased. In our study, identified microorganisms isolated from different regions of white coats of health personnel who work at the hospital of Kirikkale University-Medical Faculty has been found that CNS. CNS are opportunistic bacteria that create nosocomial infection in the appropriate conditions of the host organism by reason of members of the normal flora and can be taken easily with invasive procedures. The fact that the work to be done for the control and prevention of nosocomial infection is extremely valuable, is beter understood when you are taken into account the negative effects on human health and the country's economy.