Harran Ovası koşullarında pamukta (Gossypium hirsitum L.) yabancı döllenme oranı ve polinatör böcek türlerinin saptanması üzerine bir çalışma
- Tez No: 55479
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA OĞLAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI KOŞULLARINDA PAMUKTA {Gossypium hirsitum L.) YABANCI DÖLLENME ORANI VE POLÎNATÖR BÖCEK TÜRLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Sıraç YOLCU Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1995 Bu çalışma, pamukta (Gossypium hirsitum L.) Harran Ovası koşullarında doğal yabancı döllenme oranını saptamak amacıyla ele alınmıştır. Akçakale Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarlalarında 2 yıl süreyle yürütülen bu çalışmada yeşil yaprak renkli Maraş-92 ana olarak, kırmızı yaprak renkli Mc.Namara pamuk çeşidi ise baba olarak kullanılmıştır. Çalışmanın ilk yılı olan 1993 yılında, ana ve baba bitkiler alternatif sıralı ve alternatif bitkili geniş parsellerde ekilmişlerdir. Birinci ve ikinci el hasada göre ana bitkilerden alınan tohumlar, ertesi yıl 3 tekerrürlü olarak bölünmüş parseller (split plot) deneme desenine göre ekilmiş ve kırmızı yapraklı fidelerin üretilen toplam fide sayısına oranlanması ile yabancı döllenme oranı saptanmıştır. Buna göre; Harran Ovası koşullarında pamukta doğal yabancı döllenme oranı alternatif bitkili parsellerde % 1.80, alternatif sıralı parsellerde % 0.87 olarak bulunmuştur. Bu çalışmayı desteklemek amacıyla 1994 yılında, Gossipolsüz-86 ve Maraş-92 pamuk çeşitleri ile ayn bir deneme daha kurulmuştur. Bu deneme sonucunda ise doğal yabancı döllenme oram % 2.51 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE PERCENTAGE OF NATURAL CROSS POLLİNATİON ON COTTON (Gossypium hrsitum L) and POLLINATORS IN HARRAN REGION CONDITIONS Sıraç YOLCU Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departman of Field Crops 1995 This Study was aimed to the percentage of natural cross pollination on cotton (Gossypium hirsitum L.) in. Harran Region Conditions. The green leaf Maraş-92 as maternal and Red leaf Mc.Namara as pollinator were used to natural crossing at alternate plants and alternate rows in 1993 year. Obtained seed from the green leaf plants were sown according to alternative plants and rows with three replications randomized split plot design in 1994. The percentage is calculated by rating red leaf seedlings and green leaf seedlings. The result of this study, the percentage of natural cross was found 1.80 % at the alternate plants and 0.87 % at the alternate rows. A study designed also with Gossipolsüz-86 and Maraş-92 to support this study carried out in 1994. As a result, percentage of natural cross pollination was determined as 2.51 %.