Hidrolojik modellemede uzaktan algılama ve gerçek zaman işletmede kullanılmsı
Remote sensing techniques in hydrological modelling and use in real-time system operation
  1. Tez No: 55480
  2. Yazar: KASIM YENİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
m ÖZET Yüksek Lisans Tezi HİDROLOJİK MODELLEMEDE UZAKTAN ALGILAMA VE GERÇEK ZAMAN İŞLETMEDE KULLANILMASI Kasım YENİGÜN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Hidrolik Anabilim Dalı 1995, Sayfa:60 Hidrolojide uzaktan algılama tekniklerinin kullanılması, çok geniş alanlarda güçlükle erişilebilen hidrolojik ve hidrometeorolojik parametrelere çok kısa bir sürede ulaşmak, sistem otomasyonunu sağlamak ve gerçek zaman işletmeye veri tabanı teşkil etmek açılarından büyük önem taşımaktadır. Hidrolojik modellemede uzaktan algılama tekniklerin incelenmesi ve irdelenmesi ve buradan elde edilecek verilerin, sistemin gerçek-zaman işletilmesinde kullanılmasına yönelik bir sistem yapısının oluşturulması, tezin temel konusunu teşkil etmektedir. Teze konu olan çalışma için bir uygulama alanı niteliğinde olan GAP Projesinde sistemin gerçek zamanda işletilmesini sağlayacak bilgisayara dayalı bir su kaynaklan yönetim sistemi, büyük bir verimlilik artışı ve ekonomik fayda sağlayacaktır. Anahtar kelimeler : Hidrolojik Modelleme, Uzaktan Algılama, Gerçek-Zaman İşletme, Optimizasyon, Sistem...
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis REMOTE SENSING TECHNIQUES IN HYDROLOGICAL MODELLING AND ITS USE IN REAL-TIME SYSTEM OPERATION Kasım YENİGÜN Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Hydraulics Use of remote sensing techniques in hydrology is vitally important to obtain hydrological and hydrometeorological data in a very short time from large areas difficult to reach, to provide system automation and to establish a database for real time operation.Examination and a critical evaluation of the remote sensing techniques in hydrological modelling and establishing a system structure for the real-time operation, using the data provided from hydrological model in the basic topic of this study. The GAP project will provide an application area for the subject of this thesis, where a computerised water resources management system for real-time operation will bring increased efficiency and great economic benefits. KEY WORDS : Hydrological Modelling, Remote Sensing, Real-Time Operation, Optimization, System...