Yeni medyada gazeteciliğin dönüşümüne dair nitel bir araştırma
  1. Tez No: 554796
  2. Yazar: DEMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ESRA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Yeni medya teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birçok farklı alanda değişimler ve dönüşümler gerçekleşmiştir. Gazetecilik de bu teknolojiler sayesinde en çok değişen mesleki alanlardan biridir. Yeni medya teknolojilerinin artan kullanımıyla gazetecilik alanında bir geçiş süreci yaşanmaktadır. Bu geçiş sürecinde geleneksel gazetecilik pratikleri dönüşmekte ve dijital platformlarda yeni pratikler oluşmaktadır. Gazetecilik mesleğinin icra edilmesiyle ilgili olarak adaptasyon sürecinde sorunlar gözlemlenmektedir. Bu yüksek lisans tezinde yeni medyada gazeteciliğin dönüşümü, Türkiye'de farklı haber organizasyonlarında çalışan 21 gazeteciyle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanılarak incelenmiştir. Gazetecilerin kendi deneyim ve gözlemlerine dayanan aktarımları Türkiye'de gelenekselden dijitale geniş sürecinde gazeteciliğin ve gazetecilerin içerisinde bulundukları sorunlar ve çözüm önerilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the prevalence of media technologies changes and transformations have been experienced in many different areas. Journalism is one these areas with the greatest change. A transition period has begun with the increasing use of new media. In this transition period, traditional journalism practices are transformed and new professional practices emerge in digital news platforms. In this adaptation process journalism faces some problems. In this master's thesis, transformation of journalism with new media technologies has been studied depending on in -depth interviews with 21 different Turkish journalists working in different news organizations in Turkey. Answers of the journalists depending on their experiences and observations reveal the problems and possible solutions for the problems that occurred during the transition from traditional to digital journalism in Turkey.