Mekan/zaman bağlamında İvan Gonçarov'un romanlarında taşra
The province in the novels of Ivan Goncharov in the context of space and time
  1. Tez No: 554817
  2. Yazar: NATALİA CİOBANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu yüksek lisans tezinde Rus edebiyatının gelen sanatçılardan İvan Aleksandroviç Gonçarov'un (1812-1891) birbirinin devamı niteliğindeki,“Olağan Öykü”,“Oblomov”ve“Yamaç”adlı üç romanında taşra, mekan ve zaman bağlamında incelenmiştir. Rusya'da geleneksel düzenin kaldırılmasına yönelik girişimlerin ön plana çıktığı yıllarda kaleme alınan romanlarında İvan Gonçarov, gelenksel dünyanın temsili olarak taşrayı en ince ayrıntısına kadar titizlikle irdelemiştir. Amacımız İvan Gonçarov un romanlarında, taşra ve taşra karakterleri üzerinden Rus taşrasına ayna tutmak ve bu yönüyle ülkemizde az bilinen yazarın sanatsal yaratıcılığını gözler önüne serebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This Master Thesis provides a study of the province from the perspective of the space and time in ''A Common Story'' ,''Oblomov'', ''The Precipise'' - three famous novels constituting a trilogy by Ivan Alexandrovich Goncharov - one of the prominent Russian writers. In his novels created in the period when the attempts to destroy the conventional order of life came to the forefront, Ivan Goncharov scrutinized in the finest detail the province as a symbol of the conventional world. The aim of this is to reflect the Russian province by reference to the province and provincial characters in Ivan Alexandrovich Goncharov's novels and to bring forward the artistic creativity of the writer merely known in our country for this aspect.