Adıyaman-Çelikhan bölgesi sulu şartlarında yetiştirilen tütütnün (Nikotiana tabacum) verim ve kalitesi üzerine potasyum nitrat (KNO3) gübresinin etkisinin saptanması
- Tez No: 55482
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu araştırmada değişik yöntem ve dozlarda uygulanan Potasyum Nitrat gübresinin 676 Malatya (Çeükhan) tütün çeşidinin verim ve kalite özellikleri üzerine incelenmiştir. Deneme Çelikhan Ovasmda tütün üretimi yapılan çiftçiye ait tarlada yürütülmüştür. Bu amaçla yürütülen araştırmada kullanılan yöntem ve gübre dozları şöyledir: Topraktan 4,6 kg/da ve yapraktan % 1'lik solüsyon halinde 1 kg/da hesabıyla uygulama yapılmıştır. Denemede potasyumlu gübrenin etkisi 2 doz ve 2 uygulama yöntemi altında incelenmiştir. Her ünetinin yanma birde kontrol parseli alınmıştır. Deneme üç tekerürlü olarak kurulmuştur. Deneme yeri toprağının; tin bünyeli, pH' sının 7.5, CaCOs, organik madde, azot, fosfor ve potasyum içerikleri bakımından fakir olduğu saptanmıştır. Deneme sonunda farklı uygulamalardan elde edilen verim sonuçlan şöyledir: Gübresiz Uygulama 226.9 kg/da Topraktan Uygulama 246.4 kg/da Yapraktan Uygulama 245.3 kg/da Buradan en iyi verim sonucunun topraktan yapılan gübreleme uygulamasından elde edildiği, fakat topraktan uygulama ve yapraktan uygulamalar arasındaki verim farkının pek fazla olmadığı görülmektedir. Uygulanan farklı doz ve yöntemler ile potasyumlu gübrenin, tütünün K, P, Total-N, Petrol eterinde çözünen madde miktarı (PPE) Kül, Fe, Zn, Mn ve Cu içeriğine etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda; K, P, Total-N, Petrol eterinde çözünen madde miktarı ve mikro elementlerin üzerine potasyumlu gübrelerin olumlu etki yaptığı görülmüştür. Kül içeriği üzerine ise olumsuz etkisi saptanmıştır. Araştırmada, uygulanan gübrenin, kuru yaprak kalitesini düşürdüğü görülmüştür. Bu düşüş, yapraktan gübrelemeye göre topraktan gübrelemede daha fazla olmuştur.Sonuç olarak; Potasyumla gübre verim ve kimyasal kaliteyi arttırdığı halde, kuru yaprak kalitesinde düşüşe neden olmuştur. Buna rahmen, bölge koşullarında potasyumlu gübrelemenin gerekli olduğu ve en uygun gübrelemenin ise yapraktan 1 kg/da dozuyla yapılması gerektiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the different methot and doses of KN03 fertilizer have been applied to 676 Malatya (Çelikhan) tabacco variety in order to investigate the effect of fertilizer on yield and Quality characteristics. The study carried out at the Celikhan Plain Which the tabacco is grown by farmer. So, the methot and doses that used in this research is illiustrate below: At the experiment the 2 different fertilizer and two different doses have been applied. 4.6 kg/da KN03 fertilizer applied to soil and 1 kg of 1 % KNO3 solution applied to leaf, respectively. The experiment was built by using 3 repetition. The Soil texture of experiment area is loam, pH is 7.5, organic matter and CaC03 content is low and N, P, K content is insufficient. At the end of study, the different application results that taken up from experiment is shown below: Unfertilized application 226.9 kg/da Fertilized from Soil 246.4 kg/da Fertilized from leaf 245.3 kg/da According to this result, it is shown that the fertilization results from soil effected the yield higher than leaf fertilization. However, there are not significant yield increase between themselves. In this study, the different methot and doses of KN03 fertilizer applied to plantin order to investigate the effect of total N, P, K, (PEE), ash, Fe, Zn, Mn and Cu on tabacco. At the end of study, the KNO3 fertilizer showed a positive effect on the total- N, P, K, (PEE) and microelements. KN03 fertilizer showed a negative effect on the ash content. In the research, it observed that the applied fertilizer is decreased the dry leaf quality. This decrease is higher on the leaf than to Soil application.Finally, However KN03 is incerased the yield an chemical quality, but it is decreased the dry lief quality. Nevertheless, according to the results of study, it is shown that the KN03 Fertilizer application to tabacco is necessary. The best fertilizer application is the lief application by using 1 kg/da.