Sulama öncesi Şanlıurfa yöresinde kullanılan pestisitlerin çevre kirliliği açısından incelenmesi
  1. Tez No: 55481
  2. Yazar: MUSTAFA SAİT YAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pestisitler, günümüzde modern tarım için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Ancak kontrolsüz ve aşın miktarlarda kullanılan pestisitler, birçok çevre kirliliği problemlerine sebep olmaktadır. GAP Bölgesinin merkezinde yeralan Şanlıurfa ilinde, sulamayla birlikte, yoğun bir pestisit kullanımının ortaya çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu çalışmada, sulama öncesinde Şanlıurfa Merkez ve ilçelerinde kullanılan pestisitlerin çeşitleri ve miktarları, bölgedeki zirai ilaç bayileri ve çiftçiler ile yapılan anketlerle tesbit edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda, Şanlıurfa Merkez ve diğer ilçelerinde 1994 yılı için, preparat olarak 558 144 kg-lt/yıl, aktif madde olarak ise 103 807 kg- lt/yıl pestisit tüketildiği belirlenmiştir. Hektara aktif madde tüketimi ise 0.14 kg/ha olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre Şanlıurfa ilinde yoğun bir pestisit kullanımının olmadığı tesbit edilmiştir. Ancak çevreye olan olumsuz etkilerinden dolayı dünyanın birçok ülkesinde kullanımına sınırlandırma getirilmiş veya yasaklanmış olan Azinphos methyl, Quintozene veTrifülarin aktif maddeli ilaçların bölgede kullanıldığı tesbit edilmiştir. Aynca pestisitlerin kullanımı, depolanması ve artan ilaçların bertarafi esnasmda yapılan yanlışlıklar nedeniyle bazı çevre kirliliklerinin söz konusu olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Şanlıurfa, Pestisit, Çevre Kirliliği.
Özet (Çeviri)
Pesticide application is one of the essential component of modern day agriculture. However, the uncontrolled and excessive use of pesticides cause environmental problems. In Şanlıurfa province appearing at the center of Southeastern Anatolia Project (GAP), after the irrigation, there will be an extensive use of pesticides. In this study, before irrigation, the types and amounts of pesticides was determined by investigations made with agrochemical sellers and farmers. As a result of the data obtained, in 1994, pesticide consuming is determined as 558 144 kg-lt/y and active ingredient as 103 807 kg-lt/y in Şanlıurfa. The amount of active ingredient used in agricultural fields is calculated as 0.14 kg-lt/ha. As a result, there is no extensive use of pesticides in Şanlıurfa. But some pesticides like Azinphos methyl, Quintozene and Trifularin limited or forbidden in the World because of causing environmental problems are used in Şanlıurfa. Additionally it is determined that there are some environmental problems originated from using pesticides in a wrong way. KEY WORDS: Southeastern Anatolia Project (GAP), Şanlıurfa, Pesticide, Environmental Pollution