Sağlık kurumlarında geri ödeme sistemleri; paket fiyat uygulaması kapsamındaki ameliyat maliyetlerinin sut fiyatları ile karşılaştırılması
Reimbursement systems in health institutions;comparison of surgical costs with sut prices
  1. Tez No: 554842
  2. Yazar: YAŞAR GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sağlık hizmet sunucusu olan hastaneler, kaliteden ödün vermeden sürdürelebilirliklerini sağlamak için sağlık hizmetlerini minimum maliyetle, kaynaklarını etkin ve verimli şekilde kullanmalıdırlar. Kaynakların etkin ve verimli kullanılması ise yapılacak maliyet analiz çalışmaları ile mümkün olmaktadır. Yapılacak maliyet analiz çalışmaları hem hastaneler hem de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) için faydalı olacaktır. SGK, sık görülen hastalıklar ve geri ödeme işlemlerinin kolaylaştırılması için paket fiyat uygulaması kapsamına birçok hastalığı almıştır. Bu hastalıklardan biri de Appendektomi'dir. Bu araştırmada bir Üniversite Hastanesi'nde 1 Ocak 2017-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Appendektomi ameliyatı ile Appendektomi Laparoskopik ameliyatı olan hastaların faturaları incelenerek söz konusu ameliyatların maliyet analizi yapılmıştır. Çalışmanın evrenini 203 hasta oluştururken ikinci bir ameliyat kodlanan hastalar çalışmadan çıkarılmış ve 143 hasta üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Yapılan maliyet analizi çalışması neticesinde SGK'nın geri ödediği ücretlerin hizmet sağlayıcı kurum olan hastanelerin katlanmış olduğu üretim maliyetlerinin çok altında olduğu ve hastanenin zarar ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals that are health service providers must use health services efficiently and efficiently with minimum cost to ensure their sustainability without sacrificing quality. Effective and efficient use of resources is possible through cost analysis studies. The cost analysis work to be done will be beneficial for both the hospitals and the Social Security Institution. Social Security Institution has received many diseases within the scope of package price application for facilitating frequent diseases and reimbursement transactions. One of these diseases is Appendektomi. In this research, Appendectomy and Appendectomy between January 1, 2017 and December 31, 2017 in a university hospital were investigated and the cost analysis of these operations was performed by examining the invoices of patients who had Appendectomy Laparoscopic surgery. 203 patients were included in the study's universe, and a second operation was performed without coding patients and 143 patients were evaluated. As a result of the cost analysis study, it has been determined that the salaries paid by the Social Security Institution are far below the production costs of hospitals, which are service providers, and the hospital is harmed.