Medikal turizmde destinasyon seçimini etkileyen faktörler: Yabancı medikal turistlerin Türkiye algısını ölçmeye yönelik bir çalışma
Factors influencing medical tourism destination choice: A study aimed at measuring Turkey's perception of foreign medical tourists
- Tez No: 554841
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sağlık turizminin önemli bir alt dalı olan medikal turizmin, son yıllarda katma değeri yüksek stratejik bir alternatif turizm kaynağı olarak ülkelerin ekonomisine katkılar yapan alternatif bir turizm olduğu kabul edilmektedir. Bu araştırmanın amacı, yabancı medikal turistlerin Türkiye'yi tercih etme nedenlerini tespit etmek ve Türkiye'nin medikal turizm imajını ortaya çıkartmaktır. Araştırma, medikal turizm destinasyonu olarak Türkiye ile ilgili bilgi araştırması yapan ve ingilizce bilen potansiyel medikal turistlere online anket formu gönderilerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 317 potansiyel medikal turiste ulaşılmış ve bu kişilerden elde edilen veriler“SPSS 25 Paket Programı”ile değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, potansiyel medikal turistlerin destinasyon seçimi yaparken en çok güvenlik konularına önem verdikleri (ort=5,1183; ss=1,0020) daha sonra sırasıyla potansiyel medikal turizm destinasyonunun sunduğu tıbbi bakım kalitesine (ort=4,9606; ss=1,0010), istenilen tıbbi tedavinin ülkede bulunurluğuna (ort=4,8486; ss=1,4730), potansiyel medikal turizm destinasyonunun sahip olduğu hijyen seviyesine (ort=4,8155; ss=1,1380), potansiyel medikal turizm destinasyonunun sağladığı tasarruf potansiyeline (ort=4,7603; ss=1,3670) ve potansiyel medikal turizm destinasyonunun sağladığı turizm fırsatlarına (ort=4,7587; ss=1,0770) önem verdikleri tespit edilmiştir. Yüksek iç sağlık kontrol odağına sahip katılımcıların Türkiye ile ilgilenmede daha yüksek motivasyona sahip olduğu tespit edilmiştir (r=0,113; n=317; p=0,02). Yaşadıkları ülkelerdeki tıbbi bakım maliyetlerinin ödenebilir olduğunu düşünmeyen medikal turistlerin, Türkiye için daha yüksek bir motivasyona sahip oldukları tespit edilmiştir (r=-0,227; n=317; p=0,00). Yaşadığı ülkede sağlık bakım hizmetlerine erişim için beklediği sürelere ve gereksiz idari prosedürlere karşı olumsuz tutum sergileyenlerin Türkiye ile ilgilenmede daha yüksek motivasyona sahip olduğu tespit edilmiştir (r=-0,168; n=317; p=0,01).
Özet (Çeviri)
Medical tourism, which is an important sub-branch of health tourism, is considered an alternative tourism that contributes to the economy of counries as a high-value added strategic alternative tourism source in recent years. The aim of this research is to identify the reasons why foreign medical tourists prefer Turkey and to reveal the image of Turkey's medical tourism. Research was conducted by sending an online questionnaire to prospective medical tourists who are researching information about Turkey as a medical tourism destination and who are fluent in English. Within the scope of research, 317 potential medical tourism has been reached and the data obtained from these individuals was evaluated with the“SPSS 25 Package Program”. As a result of the analyses made, potential medical tourists care about the most security issues when choosing a destination (mean=5.1183; sd=1.0020), then, respectively, to the medical care quality offered by the potential medical tourism destination (mean=4.9606; sd=1.0010), the availability of the desired medical treatment in the country (mean=4.8486; 1.4730), the hygiene level of the potential medical tourism destination (mean=4.8155; sd=1.1380), the saving potential provided by the potential medical tourism destination (mean=4.7603; sd=1.3670) and tourism opportunities provided by the potential medical tourism destinations (mean=4.7587; sd=1.0770). Participants with high internal health control focus have been found to have higher motivation in dealing with Turkey (r=0.113; 317; p=0.02). Medical tourists who do not think that the costs of medical care can be paid in their counries have been determined to have a higher motivation for Turkey (r=-0.227; n=317; p=0.00). It has been found that those who have been waiting for Access to health care services in their country and who have a negative attitude towards unnecessary administrative procedures have higher motivation to deal with Turkey (r=-0.168; n=317; p=0.01).