Nevşehir ıslah organize sanayi işletmelerinde iş güvenliği risk analizi ve model yaklaşım stratejileri
Occupational safety risk analysis and model approach strategies in nevşehir organized industrial enterprises
  1. Tez No: 554869
  2. Yazar: MUHAMMED CÜNEYT BAĞDATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma Nevşehir Islah Organize Sanayi bölgesinde tesadüfi örnekleme ile seçilen 10 adet işletmede iş güvenliği risk analizinin değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda risk faktörlerinin ortadan kaldırılması için ortaya konulan çözüm önerileri doğrultusunda yürütülmüştür. Çalışma kapsamında gıda, talaşlı imalat, saç işleme ve plastik firmalarının her birinde Fine - Kinney, L tipi matris ve kontrol listesi metotları risk değerlendirme yöntemleri olarak uygulanmıştır. Çalışma sonucunda araştırmaya konu olan işletmelerin tamımında toplamda 122 risk faktörü tespit edilmiştir. İşletmelerde ortak olarak, yüksekten düşme, yangın çıkma, kimyasallara maruz kalma, elektrik aksamından kaynaklı riskler ile ergonomik durum yetersizliği riskleri tespit edilmiştir. Ayrıca ortam hijyeniğinin yetersizliği, havalandırma eksikliği, aşırı gürültü ve ses durumu, acil durumlara yönelik alınması gereken eğitimlerin yetersizliliği ve koruyucu ekipman kullanımının yetersiz oluşu gibi riskler tespit edilmiştir. Belirlenen riskler farklı metot yaklaşımları ile ortaya konulmuş ve elde edilen bulguların tüm yöntemlerde birbirine yakın olduğu sonucuna varılmıştır. Belirlenen risklerin ortadan kaldırılması veya minimize edilebilmesi için uygulanması gereken yönetmelik ve esaslar tartışılmış ve önleyici tedbirlerin boyutları ortaya konulmuştur. Sonuç olarak iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin organize sanayi işletmelerinin denetimleri daha sıkı yapılması gerekmektedir. Ayrıca belirlenen riskleri önlemek için alınacak önlemler uygulamaya geçirilmeli ve konunun ilgili uzmanlar tarafından sıkı olarak takip edilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out within the scope of the solutions proposed for the evaluation of occupational safety risk analysis in 10 selected enterprises by random sampling in Nevşehir Islah Organized Industrial Zone and elimination of risk factors towards the results obtained. In scope of the study, Fine - Kinney, L type matrix and checklist methods were used as risk assessment methods in each of the food, machining, metal processing and plastic firms. At the end of the study, a total of 122 risk factors have been identified in the whole enterprises. Commonly risks arising from falling from heights, fire, exposure to chemicals, electrical components and ergonomic situation insufficiency have been identified. In addition, risks such as insufficient environmental hygiene, lack of ventilation, excessive noise, inadequate training for emergency situations and insufficient use of protective equipment were determined. The identified risks were put forward by different method approaches and it was concluded that the findings were similar in all methods. The regulations and principles to be applied in order to eliminate or minimize the identified risks were discussed and the dimensions of the preventive measures were exhibited. As a result, audits of organized industrial enterprises related to occupational health and safety need to be conducted more strictly. In addition, the measures should put into practice in order to define identified risks and the issue should be monitored by the experts.