Menam Distopyası (Kısa film)
Dystopia of Sleeping Time (Short movie)
  1. Tez No: 554914
  2. Yazar: MEHMET CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
“Menam distopyası”yakın bir gelecekte, kent-bellek ilişkisini mercek altına alan distopik anlatı türüne ait kısa metraj bir filmdir. Filme konu olan, kent mimarisinin fütürist yapılarla çevrelendiği bu dönüşüm, kent hafıza enstitüsü adlı hayali bir merkez tarafında yürütülmektedir. Şehir sakinlerinin yeni döneme kolay bir şekilde adapte olmalarını sağlamak amacı ile geçmiş dönemle bağlarını kopartmayı seçen merkez, kolektif hafızayı yok etmek üzeredir. İnsan yaşamını anlamlı kılan bu kent-bellek bağının yok olmasına razı gelmeyen enstitü çalışanı Derin, kentin bir önceki döneme ait son görsel bellek kaydını kent hafıza enstitüsünden çalar. Fütürist yapılar ile yıkık dökük mekânların kontrastında geçen bu kovalamaca, bizi hiç beklenmedik bir sona götürür. Şehrin tarihsel belleğinin silinmekte olduğu bu evre, insanların bellek kayıtlarının yok edilmesi ile tamamlanacaktır. Sanatta yeterlik bitirme kısa filmi olan bu çalışma, Türk sinemasında örneğine az rastladığımız distopik bir atmosferi barındırır. Geçmiş, şimdi ve gelecek tasavvurunun iç içe geçtiği; dolayısıyla çizgisel olmayan bir kurgusal zaman anlayışına sahip çalışmada, yer yer bilimkurgu öğelerini de içinde barındıran yeni ve deneysel sinematografik anlatım ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
“Menam Dystopıa”is a short film which focuses on dystopian narrative genre examining the city-memory relationship in the near future. Theme of the film which is this transformation surrounded by futuristic structures of the urban architecture, was realised via imaginary center called the city memory institute.This center has chosen to sever the ties of the past with the purpose of making it easy for the residents to adapt to the new period. Its purpose is to destroy collective memory. The“deep”institute employee opposes the disappearance of this urban-memory link that makes human life meaningful. Therefore; the last memory of the city from the previous memory of the city was stolen from the memory center by her. This chase that takes place in the contrast of futuristic buildings and ruined castles leads us to an unexpected end. This phase, in which, the historical memory of the city is being erased, shall be finalised by eliminating the memory records of people. This work, which has the character of atmos“finishing competence”in art of cinema, contains a dystopian atmosphere which we rarely encounter in Turkish cinema. In this study, the concept of past, present and future is interrelated. Therefore; There is a non-linear fictional time conception. Some parts of the study also include science fiction. In summary, the new and experimental cinematographic narration has been displayed in this study.