Kaya oyma mekanların turizm amaçlı yeniden kullanımı: Argos ın Cappadocia örneği
Adaptive re-use of rock carving spaces for tourism purpose: A case study on 'Argos in Cappadocia'
  1. Tez No: 554942
  2. Yazar: ASLI KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CORDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kapadokya, 1985 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun“Dünya Doğal ve Kültürel Miras”listesine“Göreme Ulusal Parkı ve Kapadokya Kaya Ören Yerleri”ismi ve 357 Referans numarasıyla dahil edilmiş ve 1986 yılında Ulusal Park olarak korunmaya alınmış önemli bir koruma, araştırma ve çalışma alanıdır. Çağdaş koruma terminolojisine göre“kültürel peyzaj”olarak tanımlanan Kapadokya Bölgesi, doğa ve insan eli ile oluşmuş bir karma (doğal ve kültürel) miras alanıdır. Benzersiz doğa ve kültür zenginliği yüzyıllar öncesine dayanan ve birlikte yaşam kültürünün harmanlandığı evrensel değerleri ile Kapadokya sadece Türkiye açısından değil dünya mirası açısından da insanlığın önemli ve ortak değerleri arasındadır. Bu çerçevede bu tez çalışmasında, kaya oyma mekanların yeniden kullanım sürecinde, otel olarak yeniden kullanılan örnekler incelenmiş ve tezin alan çalışması örneğini oluşturan, Kapadokya Bölgesi içinde Nevşehir iline bağlı Uçhisar'da yer alan“Argos in Cappadocia Otel Kompleksi”üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Argos in Cappadocia'daki kaya oyma yapıların ve mekanların yeniden kullanım sürecini, belirlenen yönteme göre analiz etmek, incelenen örneklerin koruma anlayışına ilişkin bir değerlendirme yapmak ve bölgedeki diğer oteller için yeniden kullanıma dair bir öneride bulunmak, bu çalışmanın temel amacıdır. Bu yöntemi, bölgedeki diğer yeniden kullanım örnekleri için hem tasarım önerilerinin geliştirilmesinde hem de bilimsel araştırma, inceleme ve değerlendirme çalışmaları için önermek mümkündür. Yedi bölümden oluşan tez çalışmasının birinci bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi yer almaktadır. İkinci bölümde koruma kavramının tanımı, tarihçesi ve yöntemi üzerine odaklanılırken, üçüncü bölümde, yeniden kullanıma dair tanımlar, yeniden kullanımı gerektiren nedenler, farklı müdahale yaklaşımları ve bu çalışmanın da yöntemini oluşturan Brooker ve Stone'un 2004 yılında iç mimarlık disiplini için geliştirdikleri analiz, strateji ve taktik adımlarından oluşan yeniden kullanım yöntemi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, Kapadokya Bölgesi'nin coğrafi, tarihi, kültürel ve mimari özelliklerine ve bölgenin koruma sorunları, farklı uygulama ve çözüm önerilerine değinilmiştir. Beşinci bölümde, kaya oyma mekanların turizm amaçlı yeniden kullanımında, kültür turizmi kavramı üzerinde durulmuş, turizm yapısı olan oteller ve dünyanın çeşitli coğrafyalarında bulunan kaya oyma otel örnekleri belirlenen yönteme göre incelenmiştir. Altıncı bölümde alan çalışması örneğini oluşturan, Kapadokya sınırları içerisinde Uçhisar'da yer alan 'Argos in Cappadocia Otel Kompleksi'nde, 1996-2017 yılları arasında restorasyon ve yapım çalışmaları tamamlanmış olan dört etap, önerilen yöntem dahilinde incelenmiş ve elde edilen veriler, bulgular bölümünde tartışılmıştır. Yedinci ve son bölümde ise değerlendirme ve sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In 1985, Cappadocia was added to the UNESCO's list of“World Natural and Cultural Heritage”by the name of“Göreme National Park and the Rock Sites of Cappadocia”with reference number 357. It is an important conservation, research and study area which was taken into protection in 1986 as a National Park. Cappadocia Region, which is defined as“cultural landscape”according to contemporary conservation terminology, is a mixed (natural and cultural) heritage area formed by nature and human hand. Cappadocia is among the unique natural and cultural heritage that goes back centuries and is blended with the universal values of life, culture and common values of humanity not only important in terms of the legacy of the world not in terms of Turkey. In this context, in this thesis, the samples re-used as a hotel during the reuse process of rock carved spaces were examined. A study was conducted on Argos in Cappadocia Hotel Complex located in Uçhisar, Nevşehir province within the Cappadocia Region, which is the sample of the thesis. The main purpose of this study is to analyse the reuse process of the rock carved structures and spaces in Argos in Cappadocia according to the determined method, to make an assessment of the conservation understanding of the samples examined and to make a proposal for reuse for other hotels in the region. It is possible to propose this method both for the development of design proposals for other reuse examples in the region and for scientific research, examination and evaluation studies. The thesis consists of seven chapters. In the first part, the aim, scope and method of the study are given. The second chapter focuses on the definition, history and method of conservation. In the third part, definitions of reuse, reasons requiring reuse, different intervention approaches and the method of reuse, Brooker and Stone 's re - use method which are developed in 2004 for interior architecture discipline are analysed. In the fourth chapter, the geographical, historical, cultural and architectural features of the Cappadocia Region and the conservation problems of the region, different applications and solutions are discussed. In the fifth section, the concept of cultural tourism in the reuse of rock carved places for tourism purposes is emphasized. In the sixth section, four stages of restoration and construction were completed in Argos in Cappadocia Hotel Complex located in Uçhisar within the boundaries of Cappadocia, which are the examples of the field study, were examined within the proposed method. In addition, the data obtained are discussed in the findings section. In the seventh and final section, evaluation and results are given.